Citat:
Ursprungligen postat av
Generalandersson
Hur stor ar i fotbollen i Finland jamfort med hockeyn?
I ovrigt sa ar det lite synd att Jari Litmanen aldrig fick chansen att spela i ett EM/VM slutspel.
Hockeyn, iaf åskådarmässigt, är nog mera populärt men hur många som deltar i de olika sporterna vågar jag inte utala mig om.. Tror nog det är ganska lika på den fronten.
Men just som Korder säger härstämmar nog mycket av intresset i hockey kontra fotboll från hur bra vi har gjort i ishockey och hur dåligt vi har gjort i Fotboll.
Sedan läggs det inte så mycket pengar i fotboll (naturligtvis har det att göra med dåliga resultat internationellt) och pengar är ju förstås livviktig för en sport som fotboll i vårt kalla land. Fotbollshallar och uppvärma konstgräsplaner behövs för att förlänga fotbollssäsongen.Det hjälper inte heller att vi har ett par veckors paus i seriespelet mitt i högsommaren varje år vilket de flesta resonliga människor har varit emot många år nu. Istället hållerna serierna på ända in i Oktober då snöslaket kommer.
Det finska landslaget måste nog fortsätta att göra bra resultat i många år ännu för att mera pengar ska flyttas över till fotbollen.
Och allt det där vanliga måste förbättras såsom juniorträningskvaliten, tränarutbildning osv.
Men framåt går det. Vi har haft en del duktiga ynglingar som kommit upp och flera som kommer hela tiden.