Citat:
Ursprungligen postat av
StopAtNothing666
Vi sena sjuttiotalister hade morsor som aldrig riktigt kom ut på arbetsmarknaden förutom nåt litet kort vikariat som barnskötare. whatever. Vi hade full fucking service hela barnaåren.
Tror vi är den mest kompetenta generation som funnits, vi fick både old-school o den nya tidens läror,
Håller helt med dig om synen på kvinnor..vi är mycket mer trevliga än den hetsiga gym-mid-nittiotalsgenerationen.
Haft jävulskt mycket med kvinnor själv, men inte alls velat slicka och sånt....no no
Vi ska inte klaga på den yngre generationen men det där med 80-90-talister som kommer ut på jobb, helt handlingsförlamade och står med händerna i byxfickorna har man ju hört talas om.
Det var under 70-talet som de flesta kvinnor kom ut på arbetsmarknaden. När jag gick i skolan var det få ungar, vars morsor fortfarande var hemmafruar. På 80-talet var det mycket snack om jämställdhet för då hade det väl blivit tungt för kvinnorna att, trots att hade börjat jobba heltid, sköta hela hushållet själva. Jämställdheten syntes ju även på kläderna på den tiden. Det var mycket unisex, killar som hade långt hår och till och med smink. Tjejer i kostym, väst och slips, typ.
Attityden gentemot kvinnor är som natt och dag, även om det fanns kvinnohatare även på den tiden naturligtvis. Det var mycket snack om hur man tillfredsställer en kvinna och inte alls den här porriga, äckliga, brutala jävla skiten som unga killar håller på med idag. Nej, det var mjukt, försiktigt, respektfullt, sensuellt, sexigt, hett sex och det var väldigt viktigt att inte pressa tjejer. Det hade man klart för sig. Slickade gjorde vi ALLTID, i alla fall i det gäng som jag hängde. Det fanns inte på kartan att köra in dasen innan man hade haft förspel med slick och petting på tjejen.