Citat:
Ursprungligen postat av
NordicNewsOutlet
AFA är terrorister som gör vad som helst för att de (marxister/anarkister) ska få makt. De kan kalla sig vad som helst, och påstå XYZ är anledningen till varför de begår brott, så länge de vinner makt.
Och egentligen, om man tänker efter, så hatar inte AFA polisen, de är bara sura för att dom inte är polisen. Detsamma gäller för allt de hatar som har makt och rätten att använda våld. AFA vill ha makten och rätten att använda våld.
Det låter lite konstigt det du säger. En grupp kompisar som växte upp tillsammans i skolan och vill ha makt och ta över världen? Det låter konstigt det där. Du får ta och förlora bättre hur du menar. Terrorister är motiverade av politika anledningar och krigar för vad dom tycker är rätt. Men du säger att dom inte bryr sig om sånt, att dom bara hänger på olika tåg för att få makt för vilken anledning? Det enda som får det att låta logiskt är att det är en blandning av folk som jobbar för korrupta stater och folk som gör det för betalning. Sedan finns det nog också en hel del som blir hotade och blackmailed till att hjälpa dom.