Citat:
Ursprungligen postat av
Alexfoley
Förberedelsen och stämplingen till mord 2018 hänger INTE ihop med mordförsöket 2019 på annat sätt än KL som anstiftare.
När det gäller 2018 så har ju någon av de inblandade pratat vilket renderat i alla häktade personer så den delen leder nog till åtal och ev fällande domar!
Mordförsöket blir nog lite knepigare för KL har tydligen inte pladdrat mer än att hon är oförsiktig i förhören och inte riktigt har koll på vad hon säger ibland vilket har lett utredningen framåt.
MR har erkänt att han känner KL sedan 1 år tillbaka då han förmodligen blivit överbevisad i den frågan.
Hur mycket hon pladdrat i den här frågan får vi se snart MEN MR har sagt att han räknar med att vara ute redan nu i aug/sep så det blir en intressant läsning när vi har förundersökningen klar!
Det är väl vad de försökt utreda när det kommer till MR. Iom att de tar upp honom i förhör, ställer frågor till BR samt visar foto.
Iom att han är i rånarkretsar likt BR, Iom att han har en susp. knytpunkt mellan brotten
via att anstiftaren KL är den samma?
Fanns det inget samband så är det väl för att det första gänget misslyckas med hennes begärda uppdrag och hon söker vidare.
Det vore ju ett troligt mönster betr. tidigare misstankar.
Nån som tipsar om BR till KL?
Nån som tipsar BR om KLs mission, om han är i behov av pengar?
Oavsett pladder eller inte så har antal av hennes beslag ökat och alla sitter häktade på sannolika. Där kan väl bevisning sitta.
Nåt tycker tydligen domstolen har bäring.
Det återstår att se och att hon talar osammanhängande ska gudarna veta, det är en enda gröt av paranoida trådar som spretar åt alla håll i tidigare FUP.
Om det är beroende på fylla och abstinens eller nåt gränsspsykotisk eller disdociativt som vid borderline/EIPS vet jag inte men det är totalt skevt.
Hur denna kan härja och överklaga i skrivelser övergår mitt förstånd, hon pratar helt irrationellt. Tydligen behärskar hon pappersarbete bättre...