Citat:
Ursprungligen postat av
S-hund temporär
"Köttbullekällaren i Göteborg. Ett måste som svensk"
Ja, så var det i alla fall till 1985, eller när det nu var som Bazar Alliance från slutet av 1800-talet oförlåtligen revs till förmån för en postmodern låda med Biopalats och standardbutiker.
Köttbullekafét låg alltså i bazarens källare, en helt fantastisk lokal som alltså inte finns längre och gör varje modernt anspråk på att vara "köttbullekällaren" löjeväckande.
På köttbullekafét åt man köttbullesmörgåsar med ställets egna starka senap. När jag tittar på den länkade hemsidan ser jag en helt vanlig "ljus och fräsch" restaurang, med helt vanliga rätter och helt vanliga priser. Visst, utbudet är väl nödvändigt för att gå runt och arbetarfikspriser mitt i stan funkar väl inte längre. Kanske borde man prova på en köttbullesmörgås om man har vägarna förbi, mackorna kanske är lika bra som förr, men det känns helt enkelt för sorgligt. Som om de skulle riva Café Central i Wien, men man skulle fortfarande kunna köpa deras Apfelstrudel på ett nybyggt Starbucks i dess ställe.
Ja, kommer ihåg det anrika köttbullecafeet på Kungstorget i Göteborg. Jag har även varit på det gamla innan de rev. Stora köttbullar med deras hemlagade senap till som är ganska stark. Ganska säker på att de använder Colemans senapspulver med kanske lite grädde i.
Men de hade köttbullesmörgåsar också. Man fick typ 3 stora köttbullar på ett litet fat, lite brunsås och, senapen, som vissa kallar den starka såsen här i tråden. Länge sen jag var där nu.