Citat:
Ursprungligen postat av
Enzyme
Men en sak fattar jag inte. Om man super eller knarkar så tillför man ju kemikalier till kroppen och hjärnan. Inte konstigt att man blir bäng med till exempel massa morfin i blodet. Men bli beroende av spel så tillför du ju bara att du spelar. Visst en kick kanske och man kan bli torsk på kickar men tycker inte man kan likställa spel eller shoppingberoende med alkohol eller droger.
När man läser om det inser man att hjärnan hos spelberoende personer släpper ut enorma mängder med endorfiner/dopamin när dom spelar. Hjärnan blir efter ett tag beroende av dessa utsläpp, inget kommer upp i närheten av samma nivå av behag. Det är väldigt likt hjärnan hos personer beroende av olika substanser istället. Man har studerat hjärnan hos spelberoende personer och sett dessa duschar in action.
Det kanske är off topic dock. Men vi är ju ändå i dobbelforumet så det kanske är bra folk vet hur hjärnan funkar vid spelberoende. Ganska likt som vid substansberoende alltså. Har inget med intelligens att göra överhuvudtaget. Många smarta personer har t.ex supit/drogat ihjäl sig pga beroende. Hur smart är det? Inte mycket.