Citat:
Ursprungligen postat av
InnerstInne
Den TV-serien kommer man ihåg från unga dagar! Är det flera parallella strider som pågår i dessa områden eller är allt skjutande kopplat till skotten på Vår krog & Bar?
När skotten föll vid Vår krog & Bar så hade konflikten redan hållit på ett ganska bra tag.
Det här är bara vad jag har för mig. Jag kan mycket väl komma ihåg fel men redan innan det attentatet så hade interna strider blossat upp mellan forna vänner. Men falangerna hade inte bildats ännu. Om jag inte minns helt fel så vart 2 bröder skjutna något år innan. En av dom inte på någon fritidsgård.
Men som sagt. Det är en långdragen konflikt som har tagit många oväntade vändningar. Jag följer skiten på flashback mest för att fördriva tid. Lite som att läsa kriminall deckare. Men det är en snurrig historia. Som sagt. Dom som är ordentligt insatta har väldigt olika uppfattningar om vad, hur, vem, när och varför olika saker har hänt och gjorts.