Citat:
Ursprungligen postat av
LeBronThurman
Ingenting är omöjligt bakom ett tangentbord för vissa som har en agenda!
När uppgifter om Dubai dök upp i den här eller Bachelortråden så var det någon som länkade till info om bl.a. sajter som ordnade "escorter" och andra tjänster som "PortaPotti". Info på nätet ledde vidare till tjejer som umgicks och jobbade ihop med allt ifrån fotografering till grova sexuella tjänster.
Avundsjuka, avvisning, missunsamhet, ja listan kan göras lång på möjliga orsaker till vissa rykten, men så finns det också uppkommen information via källor.
Jag har svarat i ett inlägg om PortaPotty utifrån tillgänglig vederhäftig info på nätet.
Om någon t.ex. skapat ett nytt konto och understödjer dialoger med eget annat konto så är det ett brott emot Flashbacks regelverk.
Det är ingen som sammankopplat Li med PortaPotti d.v.s. förnedrande bajssex och dylika saker. Någon sådan länk har jag aldrig sett. Däremot är det känt att hon åkt till Dubai och det är även känt att hon filmat sig själv på olika yachter i Dubai iklädd enbart stringbikini med ett antal andra tjejer som dansat på båden där hur och häpna en del av tjejerna var andra bachelor-deltagare, och det givetvis inte framgick vilka män som var på båten. Det verkar alltså som att hon åtminstone har ett dåligt inflytande på de övriga deltagarna och som att hon, hur man uttrycker det, utnyttjar sitt utseende nere i Dubai.
Avseende ryktet att hon sugit av en kille i en bil för pengar hänvisar folk till en dom eller förundersökning avseende någon som åkt dit för köp av sexuella tjänster där hennes namn ska förekomma alternativt en artikel som någon av nyhetsblaskorna senare redigerat när de förstod att folk skulle kunna identifiera henne. Jag har inte sett något av detta material. En skärmdump vore på sin plats.
Vad man då säga om henne och tråden?
Li har:
- åkt dit för att bruka knark;
- sålt knark även om hon inte åtalades för det (se chattkonversationerna i protokollen);
- varit oerhört aktiv och ser oerhört fräsch ut för att vara sjukskriven;
- levt över sina tillgångar som sjukskriven;
- och åkt ner till Dubai ett flertal gånger och där uppvisat ett beteende som en "vild lättklädd partypingla".
Det har inte bevisats att Li:
- förekommer i ett dokument som säljare av sex (länka gärna - jag bedömer det inte som osannolikt);
- eller ägnat sig åt förnedringssex i Dubai.
Li verkar vara en dummare bimbo än jag trott och en tjej som anpassat sig en hel del för att få vara en del av gräddan på Stureplan. Vad jag sett hittills har hon hängt med fel människor över en längre period och på grund av sitt bristande omdöme hamnat där hon hamnat. Hon har enbart sig själv att skylla. Li är redan 31 och ogift något hon troligen kommer att förbli. Hon har inte den utbildningen som erfodras för att en ordentlig kille från Stureplan skulle vilja ha henne och de kriminella personer hon också attraheras av har ingen tanke på att skaffa barn med henne. Lite elakt skulle man kunna säga att de hellre tar en kysk från hemlandet. Li kommer att leva sina år och därefter om hon är aktiv få en halvsnygg men trygg kille utan högskoleutbildning som köpt en sämre villa i en sämre förort som Huddinge. Fördelen med hennes tidigare utsvävanden är att killen förmodligen får en tjej som går med på lite vad som helst i sängen.
Man kan också konstatera att det finns en eller två killar som tycker illa om henne i tråden och som skapat en mängd fejkkonton för att sälja in historien att hon gillar att bli bajsad på offentligt eller i alla fall gör det för pengar i Dubai. Den personen eller de personerna hyser agg mot henne. Kanske vågar de inte kräva henne på pengar för narkotika nu när hon ertappats av polisen?
Någon som förresten har videon på Li när hon för kanske tio år sedan gick till någon skönhetsklinik och genomförde en Brazilian wax? Även om man inte såg så mycket av de mer intimare delarna såg man i alla fall rumpan och hennes ansiktsuttryck och läten när massösen drog av tejpen.