Citat:
Ursprungligen postat av
Graf.Mensdorff
Jag skulle misstänka njurarna. Är du diabetiker? Du har spår av blod i urinen. Kan bero på inflammation. U-albumin mäter albuminproteiner i urinen. Be de kolla cystatin-c samt kreatinin. Eller har du redan fått diagnos? Krya på dig!
Nid njurpåverkan kollas Testremsa, Albumin/Kreatintin kvot morgon, F-Hemoglobin(guaiac), Leukocyter kval, U-Glukos(remsa) U-Albumin(remsa) U-Nitrit(remsa). För tidigt att uttala sig om njurpåverkan då mer prover behöver tas, men har man proteiner i urinen bör det alltid noggrant följas upp.
Väldigt sällan de tar cystatin-c i Sverige, kreatintin är det enklaste och det billigaste sättet att uppskatta njurfunktionen på. Dock så är cystatin-c en mycket bättre markör då den inte påverkas lika mycket utav kön, muskelmassa och livsstil som kreatintin gör.