Hoppas att detta inte är off topic, men Amanda Sokolnicki, som jag annars inte alltid gillar särskilt bra, har idag skrivit en inträngande och skarpt fördömande krönika om svenska myndigheters sätt att "bekämpa" radikal islamism och IS.
Citat:
Sveriges arbete mot våldsbejakande extremism har haft en röd tråd, utöver den blodiga. Det har bedrivits av amatörer.
https://www.dn.se/ledare/amanda-sokolnicki-fem-forlorade-ar-i-kampen-mot-is-svenska-bataljon/
Citat:
Allt började med att Mona Sahlin utsågs till samordnare och slutade med att Anna Carlstedt blev hennes efterträdare. ”Ingen individ kan själv ha all sakkunskap”, förklarade Carlstedt efter att det kom fram att hon inte hade någon erfarenhet av frågan över huvud taget. Och det var ju förstås sant, alla kan inte kunna allt. Men nog hade det varit bra om någon – bara någon enstaka – som ansvarade för ett av de viktigaste säkerhetsarbetena i landet också kunde någonting om det.
Citat:
Det var som att problemet fortplantade sig. Högst upp i pyramiden satt Alice Bah Kuhnke (MP), vars insats som ansvarigt statsråd främst blir ihågkommen för den ”Agenda”-intervju där hon visade att det inte bara är män som kan killgissa. Hon varken visste vad som hände på området, eller brydde sig om att lära sig det – ens inför en stor intervju.
Citat:
Och så inrättade man en stödtelefon som föräldrar, lärare och vänner skulle kunna ringa när de oroade sig för en närstående som höll på att radikaliseras.
Men stödtelefonen blev ett fiasko. I utvärderingen konstaterades att de anställda visserligen hade ”så kallad interkulturell kompetens”, men att de inte kunde någonting om våldsbejakande extremism. Dessutom gjorde tekniska problem att personer som ringde kopplades direkt till telefonsvararen.
Citat:
Vad som fungerade bäst i det förebyggande arbetet var det som aldrig var en del av uppdraget: medarbetare kring Mona Sahlin hade på eget bevåg ingripit i flera akuta lägen. Den man som fälldes 2016 för att ha planerat en terrorattack i Sverige var ett sådant fall.
Citat:
Domen var ett bevis på att upplägget fungerade. Det behövdes inte mer samordning, det behövdes fler som ingrep.
Citat:
Och framför allt: där skulle det finnas en insatsgrupp som inte bara skulle samordna, utan också arbeta operativt. Det var det kanske viktigaste beslut som fattades på området under alla de här åren.
Det där nationella centrumet arbetar i dag under Brå. Men insatsgruppen? Den finns inte. Just den delen kom aldrig med i uppdraget när man startade den nya organisationen. Det blev aldrig mer än en debattartikel.
Den svenska hanteringen av IS-svenskar och radikal islamism i Sverige är skandalös. Som någon har påpekat tidigare, den svenska regeringen från 2014 såg det som sitt uppdrag att bekämpa SD, men när det gällde att bekämpa IS i Sverige nöjde man sig med att tillsätta vänsteraktivisten Mona Sahlin som samordnare, därefter Anna Carlstedt som medgav att hon inte visste någonting om saken, därefter Alice Bah Kunhke som ansvarigt statsråd, som nästan skröt med hur ointresserad hon var av att göra något aktivt för att bemöta radikal islamism i Sverige, och hur hon själv inte ville lära sig någonting alls om denna typ av extremism. Och så inrättade man en telefonlinje, bemannad av välvilliga personer med "interkulturell kompetens" - ska vi kalla dem muslimer - som dock inte fick chansen att svara i telefon när förtvivlade anhöriga ringde eftersom samtalet gick direkt till telefonsvararen.
Och Morgan Johansson skröt med att han skulle skapa en svensk insatsgrupp som kunde ingripa mot svenska islamister, men insatsgruppen skapades aldrig i verkligheten utan fick förbli en skrytsam önskedröm i Morgan Johanssons debattartikel.
Är det konstigt att Sverige har producerat fler IS-krigare per capita än något annat EU-land förutom Belgien? Och är det konstigt att våra regeringar inte har skapat någon lagstiftning med vars hjälp man kan fälla eller ens ingripa mot återvändande IS-krigare?
Men lugn. Vår nuvarande JÖK-regering har räddat Sverige. De har ju bildat en regering där SD stängs ute från allt inflytande! Tack Stefan och Annie!
Till moderatorerna: Ifall detta inlägg är off topic, finns det möjlighet att flytta det till en annan tråd?