2006-03-03, 22:10
  #37
Medlem
M2ks avatar
Mladic snart i Haag enligt Kostunica

Serbiens premiärminister Vojislav Kostunica räknar med att den misstänkte krigsförbrytaren general Ratko Mladic överlämnas till Haagtribunalen i april.

Det rapporterar nyhetsbyrån Reuters från Belgrad.

På en presskonferens framhöll Kostunica att utlämnandet av Mladic, som förde befäl över den bosnienserbiska armén under kriget Bosnien 1992 till 1995, måste genomföras för att få att en gång för alla få bort frågan från dagordningen.

- Vad gäller Mladic ligger det i Serbiens intresse att lösa fallet och fullfölja samarbetet med Haagtribunalen, sade Vojislav Kostunica.
- Jag utgår helt enkelt från att vi kommer att genomföra våra skyldigheter.

http://www.dn.se/DNet/jsp/polopoly.jsp?d=148&a=526268&rss=1400
Citera
2006-03-03, 22:42
  #38
Medlem
Shalas avatar
Härligt att Kostunica insett vad hans lands skyldighet är, 10 år för sent
Citera
2011-05-26, 12:42
  #39
Medlem
blackjackks avatar
Ratko Mladić gripen?!

http://www.aftonbladet.se/nyheter/article13084733.ab

http://www.sydsvenskan.se/varlden/article1479323/FLASHMladic-tros-vara-gripen.html

Mannen som har tusentals oskyldiga människors liv på sitt samvete är antagligen gripen, mer finns att läsa på länktipsen.

Diskussion? Ja finns hur mycket som helst att diskutera, hur detta kommer påverka Serbien, om han kommer bli fäld etc, det är bara till att börja diskutera.
Citera
2011-05-26, 12:45
  #40
Medlem
blackjackks avatar
Själv tycker jag det är underbart att dessa djur får sitt straff, synd att det inte existerar något straff som är rättvist efter allt han har gjort. Alla som har begått krigsbrott ska straffas oavsett etnicitet.

Jag antar väl att detta kommer påverka Serbiens väg mot EU på ett positivt sätt, saken är hur folket kommer reagera. Har jag inte fel så är kroaterna nu kritiska till EU efter domen mot Gotovina med flera, kommer samma sak hända i Serbien?
Citera
2011-05-26, 12:47
  #41
Medlem
Carl Serungs avatar
Kommer väl bli inbördeskrig igen med tanke på hur många balkaneser som ser honom som hjälte..
Citera
2011-05-26, 12:48
  #42
Medlem
BandieraRossas avatar
Befälhavaren Ratko Mladić är inte från Serbien; han var befälhavare för bosnienserbernas armé, och Serbien som land kommer därför rimligen inte att ta några väsentliga rättsliga smällar.

Serbien kunde heller inte dömas som ansvariga för det som hände i Srebrenica, för övrigt.
__________________
Senast redigerad av BandieraRossa 2011-05-26 kl. 12:53.
Citera
2011-05-26, 13:05
  #43
Bannlyst
Kommer Serbien in i EU nu?
Citera
2011-05-26, 13:12
  #44
Medlem
blackjackks avatar
Kollar just nu på "Hayat" och väntar på Tadics presskonferens, kommer bli intressant att höra vad han kommer ha att säga om detta här. Dom visade under tiden bilder på Srebrenica massakern, fyfan man har sett hundratals bilder och videor men man blir äcklad varje gång ..
Citera
2011-05-26, 13:26
  #45
Medlem
Brolitsers avatar
Han greps på serbisk territorium. Gripandet sker lite väl lägligt för att man inte ska tro att allt var planerat i förhand.

Ratko är väl sjuttio år nu, tror ni han får någon dom innan han dör?
__________________
Senast redigerad av Brolitser 2011-05-26 kl. 13:36.
Citera
2011-05-26, 13:35
  #46
Medlem
blackjackks avatar
Zeljko Komsic yttrade sig och anklagade serbiska regeringen att de visste var både Karadzic och Mladic gömde sig, vad tror ni om det?

Sen var det skönt att höra Boris Tadics ord, av det jag sett av honom så verkar han vara en vettig president. Visst stödjer han RS lite då och då men men ..
Citera
2011-05-26, 14:07
  #47
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av blackjackk
Zeljko Komsic yttrade sig och anklagade serbiska regeringen att de visste var både Karadzic och Mladic gömde sig, vad tror ni om det?

Sen var det skönt att höra Boris Tadics ord, av det jag sett av honom så verkar han vara en vettig president. Visst stödjer han RS lite då och då men men ..
Jag tror detta är en lättnad både för serber och bosniaker, även om jag är serb så är det inte mer än rättvist att han nu ställs till svars dock finns inget straff som är jämförbart med det han gjort.
Och som du säger så anser även jag att Tadic är bra han har gjort mycket för Serbien.
Jag hoppas detta leder till bättre förhållanden mellan Serbien och Bosnien då mest bosniakerna.
Citera
2011-05-26, 14:19
  #48
Medlem
samoslogas avatar
Kul att han gripits, hoppas han ställs till svars för allt ont han gjort. Nu kan Serbien dessutom blicka fram emot EU - om det nu ens vore något bra..
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in