2019-04-23, 19:02
  #133
Medlem
gato12s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av welcometoreality
tänk hur lätt det är att komma till en kvartsfinal i detta VM.
Räcker att vinna en match...

Tycker nog att det skänker mästerskapet en lätt löjets skimmer

Å andra sidan finns det gott om tid för hårdare utmaningar för dessa juniorer
Citera
2019-04-23, 19:04
  #134
Medlem
welcometorealitys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av gato12
Räcker att vinna en match...

Tycker nog att det skänker mästerskapet en lätt löjets skimmer

Å andra sidan finns det gott om tid för hårdare utmaningar för dessa juniorer

Visst, en löjlig turnering.Jag tycker att förlorar man tre matcher av fyra, så då är man inte värd en plats i kvarten hehe..

Sverige kan få Tjeckien eller Vitryssland i kvarten?

https://www.iihf.com/en/events/2019/wm18/standings/group
__________________
Senast redigerad av welcometoreality 2019-04-23 kl. 19:14.
Citera
2019-04-23, 19:29
  #135
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Minarstorreandin
01 är en jättesvag kull i Sverige. Det har avhandlats i detta forum flertalet gånger. Kanske svagaste på 15 år (1995 möjligen jämförbar).

För att maxa ett resultat i årets turnering hade man i princip behövt spela bara med 02-anfallsspelare + Gunler (möjligen en checking/energi/kilogram-lina med 01 på klassisk svenskt manér).

Nu tycker jag inte man ska det i U18, rätt årskull ska dominera truppen, men då får man acceptera att vissa kullar är starka och vissa är svagare och att resultaten blir därefter. Jag har personligen inget problem med det, konstaterar bara fakta och sätter förväntningarna därefter. Semifinal är en jättebra prestation!

mvh

Oj här måste vi reda ut lite.

1. 01orna är en svag kull ja. Har aldrig påstått något annat. Men gör det att man automatiskt är borta från medaljchans? Nej. Båda Ryssland, Tjeckien och nu Finland är inte speciellt bra i denna turnering. att påstå att Sveriges chanser för medalj inte finns eller är extremt små, ja då har man fel.

2. Detta är ingen turnering för 01orna. Detta är en turnering för U18. Där ingår många 01or. men i svenska laget finns 4 st 02or som bidrar med spets.

3. Skulle inte vilja säga att 01orna är en jättesvag kull. Det är att överdriva. Den är lite svag. Målvakter är Hugo inte speciellt dålig och inte heller Marcus Ward. Backar finns Broberg, Söderström och Björnfot. Det är sällan vi ser en sådan spets på backsidan. 00orna är bättre, 99orna jämna, 98 inte nära osv. Finns även bra backar bakom i Hedström, Johansson osv. Sveriges defensiv är inte svag. Kollar vi forwards saknas den absoluta spetsen, spelare som går i första rundan, men vi har Gunler, Grewe, Henriksson, Costmar och Holmström. Dessa 5 gör att forwardssidan är svag, men inte överdrivet svag. Du säger att man skulle spela med en 02-anfallsspelare + Gunler. Vad är det för fel på Grewe, Costmar, Henriksson och Holmström?

4. Att visa årgångar är svagare och andra inte betyder inte att Sveriges chanser på medalj är små eller att detta är en extremt svag årgång.

5. Jag håller inte med att semifinal är jättebra. Då både Ryssland, Tjeckien och Finland inte imponerar. Final är jättebra. 3:e plats är bra, 4:e plats okej, 5-6:a är lite besvikelse. Man kan inte kräva att detta lag ska gå till semifinal, men det är inte jättebra om de når dit.

Jag står fast vid att Sverige har goda chanser på medalj och är nersnackade rejält här. Det är inget som övertygat mej om att Ryssland, Tjeckien och Finland är så mycket bättre.
Citera
2019-04-23, 20:48
  #136
Avstängd
JohanSverkerssons avatar
Gud, vilket tråkigt skämt u18-ishockey är, lika värdelöst som damhockey. Att det inte blir så många mål är inte för att försvaret eller målvakterna är bra, utan för att båda lagen tappar puckar hela tiden och slår en jävla massa stolpskott.

Detta är inte vackert för en ishockey-älskare att se. Ingen skönkonst precis.
Citera
2019-04-23, 21:47
  #137
Medlem
Ojojoj detta så kassa svenska lag (enligt en del här) slår Ryssland med 3-0 utan Gunler, Costmar och Söderström (ut skadad under matchen).
Citera
2019-04-23, 21:57
  #138
Avstängd
Vad är det för publik..??? Rena likvakan.
Lite mer tryck kan man väl förvänta sej, även om det spelas i norrland..
Citera
2019-04-23, 22:02
  #139
Medlem
Då slutar grupperna så här:

Kanada 12 P
Vitryssland 7 P
Tjeckien 6 P
Finland 3 P
Schweiz 2 P

USA 12 P
Sverige 9 P
Ryssland 6 P
Lettland 3 P
Slovakien 0 P

Tippar:

Kvalet
Schweiz - Slovakien 1-2

Kvartsfinal:
USA - Finland 1
Sverige - Tjeckien 1
Ryssland - Vitryssland 1
Lettland - Kanada 2
Citera
2019-04-23, 22:54
  #140
Avstängd
JohanSverkerssons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av flashbackstasi
Vad är det för publik..??? Rena likvakan.
Lite mer tryck kan man väl förvänta sej, även om det spelas i norrland..

Vi får väl vara glada att det öht är någon publik i ett u18-mästerskap.
Citera
2019-04-23, 22:55
  #141
Avstängd
JohanSverkerssons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av 400Ben
Tippar:
Kvartsfinal:
USA - Finland 1
Sverige - Tjeckien 1
Ryssland - Vitryssland 1
Lettland - Kanada 2

Och det betyder? Att USA, Sverige, Ryssland och Kanada vinner?

Jag tror det blir en kanada-usa final och där hoppas jag USA vinner. Det är ju inget riktigt u18-vm om inte USA vinner turneringen.
Citera
2019-04-23, 23:03
  #142
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av JohanSverkersson
Och det betyder? Att USA, Sverige, Ryssland och Kanada vinner?

Sina kvartsfinaler, ja.
Citera
2019-04-25, 15:04
  #143
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av 400Ben
Sina kvartsfinaler, ja.
Om både Sverige och Finland vinner sina kvartsfinaler möts dom i semi då?
Citera
2019-04-25, 15:50
  #144
Medlem
Dirty.s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Pol9gif
Om både Sverige och Finland vinner sina kvartsfinaler möts dom i semi då?
https://en.wikipedia.org/wiki/2019_IIHF_World_U18_Championships#Bracket

Ser inte ut som det.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in