Flashback handlar definitivt inte bara om invandring.
Vi har ju forum för allt från trädgårdsskötsel -
(FB) Trädgård, växter och odling - till ölbryggning -
(FB) Hembränning och dryckestillverkning - till systemutveckling -
(FB) Systemutveckling - och bara den mest enögde dåre kan få till en invandringsaspekt där.
Tyvärr är det så att vi inte har särskilt ont om enögda dårar bland våra kära användare, så visst förekommer det.
Nu har vi också politiska forum, och invandring är ju en för tillfället ganska betydelsefull politisk fråga, så den diskuteras ju givetvis också. Annat vore ju märkligt.
Och det har ju varit så att folk som har åsikter som avviker från vad som framförs av våra ledande politiker och journalister, ofta har haft svårt att hitta en plats där de kan diskutera med personer med andra åsikter. (Bubblor där de kan diskutera med likasinnade har ju funnits länge.)
Nu är ju många av våra användare unga och en sak man gör som ung, som man skall göra som ung, det är att man lätt snöar in på något. Det kan vara en musiktrend eller något populärkulturellt - eller det kan vara en politisk inriktning. (Det är först när man blir äldre man inser att ideologier är alltför begränsade i sin iver att måla världen svart-vit)
Och när man har fått upp ögonen - "vaknat" - för en ideologi - så börjar man missionera. Man är så övertygad om att man har hittat SANNINGEN att man brinner för att sprida denna sanning till alla som man träffar på. Och då dyker man kanske in i en tråd om grisfoder och skriver något om invandring. För i ens hjärna finns det ett sammanhang av något slag. Att detta sammanhang är obefintligt för flesta andra - bekymrar en inte.
Nu är det så att vi har faktiskt ett verktyg för andra användare att ta hand om såna som vill missionera i trådar som handlar om helt andra saker.
Det är INTE att börja käfta emot och argumentera mot åsikterna - för då går man lika mycket off topic som invandrar-snackaren.
Nej. Ni vet vad jag tänker rekommendera.
Just det.
RAPPORTERA INLÄGGEN
Och ignorera de.