Citat:
Ursprungligen postat av
Sotern
Ja, alltså, kan en värmepump driva en stirlingmotor som i sin tur driver värmepumpen? Jag är inte ute efter någon form av perpetuum mobile, utan mer om kombinationen stirlingmotor/värmepump skulle kunna effektivisera energianvändningen?
Att driva en värmepump med en stirlingmotor där värmepumpen sedan ger värme till stirlingmotorn vore vansinne på alla sätt, bara en massa dyra maskiner för att göra av med energi till ingen nytta. Då kan man hellre hälla ut varmvattnet (eller vad nu det varmare mediet är från början) direkt i havet så slipper man investeringen. Har man el i utgångsläget är det bättre att bara driva en simpel resistiv doppvärmare.
Däremot skulle det kunna vara idé att använda en stirlingmotor som hämtar energi direkt från någon lågtempererad spillvärme och låta stirlingmotorn driva en värmepump för att ge en mindre mängd energi vid högre temperatur och sluta vid det steget.
(
I ekvationerna används temperatur i Kelvin även om jag skriver temp i ºC i texten.)
Säg att man har spillvärme i vatten vid 30 ºC som man inte har någon glädje alls av, det är för låg temperatur för att vara användbart. Samtidigt finns något kallt, "värmesänka" t ex kallt havsvatten eller uteluft som kan kyla stirlingmotorns kalla sida till 10 ºC. Den teoretiska Carnotverkningsgraden η blir då η=1-Tc/Th där Tc är kalla och Th varma temperaturen som stirlingmotorn jobbar mellan --> 6,6 %. Om 1 kW värme överförs från varma sidan får man teoretiskt max 1x0,066 kW=66 W axeleffekt (egentligen mindre då motorn alltid har förluster i friktion etc.).
Säg att man sedan vill ha ut varmvatten vid 60 ºC för det är mer användbart än ljumma 30 grader. Om en värmepump hämtar värme vid 30 och ska ge 60 ºC blir teoretiska värmefaktorn COP värme=Th/(Th-Tc)=11. Om värmepumpen tillförs 66 W mekanisk effekt från stirlingmotorn kan den alltså ge 66x11=726 W värmeenergi vid 60 ºC och resterande effekt, 726-66=660 W har värmepumpen hämtat från det 30-gradiga vattnet.
Vi har då tagit 1 kW från det 30-gradiga vattnet för att driva stirlingmotorn plus 660 W till värmepumpen, summa 1660 W spillvärme och fått ut 726 W vid 60 ºC. Inte så illa.
Ekvationerna för en ideal stirlingmotor är samma som för en värmepump och skulle vi stoppa in samma temperaturer för båda maskinerna (vilket rent tekniskt/praktiskt vore rätt meningslöst) så skulle ekvationerna visa att de kan stå och driva varandra. Det blir som att en elmotor driver en generator som driver motorn.
I båda fallen har man i verkligheten förluster som gör att det inte blir så bra som dessa enkla ekvationer visar. I verkligheten kanske inte COP värme blir mer än 5-6 och stirlingmotorn kanske inte ens ger 50 W.