Citat:
Ursprungligen postat av
Moment22x22
Ja visst är det så. Det är ensamt på toppen som man brukar säga.
Det är någonting man måste räkna med. Man måste ju även kunna vara ganska kall som chef. Det går ju aldrig att göra alla nöjda.
Jag hade nog inte haft några större bekymmer med att vara chef ur dem aspekterna, på en arbetsplats är jag främst en rationell maskin. Men jag har inget intresse av att arbeta med sånt som innebär att vara chef i allmänhet, det kräver ett konstant ansvarstagande även när man inte är på jobbet. Jag vill helst sköta mig själv.
Precis. Eller ja, kall kanske är fel ord. Men det är som Jordan Peterson beskriver i den där virala succéintervjun med Cathy Newman, att kvinnor är ofta (inte alltid) mer medgörliga, snälla, ärliga och vänliga. Det gynnar dem inte i att försöka bli chefer, där man ofta måste kunna vara hård, bestämd, ta konflikter - och jag tror även att en viss hårdför förhandlingsförmåga och att man inte tillåter sig att bli satt på - är måsten för att lyckas som chef. Sådant kommer aldrig undersökningar att kunna mäta.
Citat:
Det du skriver är helt sant, eftersom det inte finns lika många kvinnliga sökanden att tillgå så blir naturligtvis balansen skev. Sedan är jag säker på att bastubadarstyrelserna med halvsexistiska gubbar också existerar, och där har säkert inte kvinnor samma chans att komma in. Men så vadå liksom?
Livet är som sagt inte rättvist per automatik och det står varje person fritt att starta ett företag. Att sedan göra det framgångsrikt är nästa steg.
Det är klart att det finns människor i alla grupper som "rekryterar varandra". Machomän kan enklare relatera till machomän, och det blir då tyvärr ganska enkelt så att man rekryterar sådana som "en själva". Men det gäller inte bara män. Olika former av svågerpolitik och att man rekryterar kopior av sig själv - det existerar överallt. Jag har sett samma sak på alla mina tidigare jobb där mina kvinnliga chefer rekryterat kvinnliga kollegor från tidigare yrken, och de har alltid varit precis som henne!
Livet ÄR rättvist, men inget är gratis och det är upp till DIG att prestera. Presterar du inte kommer du inte heller att nå toppen!
Citat:
Jag tycker att det är helt vansinnigt att förvänta sig att glida in på någon annans förtjänst. Så jävla typiskt svenskt. Gör så lite som möjligt och få maximal utdelning.
Exakt. Det typiskt "socialistiska". Ingen är mer värd än någon annan, ingen ska ha mer än någon annan. Alla ska ha exakt lika mycket och man ska inte behöva kämpa för att nå dit. Dumheter!
Citat:
IT-utbildningar och dito arbetsplatser, teknikutbildningar och liknande vill gärna ha in kvinnor har jag läst. Ändå är där nästan bara män. Undrar vad det beror på? Hmm.. är det en slump? Eller, Gud förbjude, kan det ha att göra med att män och kvinnor har olika intressen och att det faktiskt är påverkat av biologin?
Exakt så. ALLA studier som gjorts i ämnet visar ju att när länder har maximal frihet, dvs att män och kvinnor får göra vad de vill - så väljer man olika vägar. Däremot finns det extremt ojämställda länder som har betydligt fler kvinnor på toppositioner, som haft kvinnliga presidenter o.s.v. Men återigen; jämställdhet och lika utfall är inte samma sak!