2018-10-25, 02:29
  #1
Medlem
Hydrogrodas avatar
Vet inte vart jag ska posta detta. Men hände precis något jävligt skumt. Var inne på Tinder på min iphone och helt plötsligt börjar det spelas konstiga ljud/musik. Det börjar med något som låter som en trupp som marscherar, tyckte jag även hörde hästklovar. Ett instrument börjar spela, lät typ som en harpa har jag för mig, kan ha varit gitarr. Sedan börjar en tjej/kvinna stöna i bakgrunden?? Vad fan. Det var dålig ljudkvalitet, lät ungefär som det spelades upp från en gammal radio.
Vad kan detta komma ifrån? Och nej jag har inte laddat ner några porrappar eller andra shady program.

Har jag blivit hackad eller vad? Fan precis kollat på skräckfilm också..
__________________
Senast redigerad av Hydrogroda 2018-10-25 kl. 02:36.
Citera
2018-10-25, 02:33
  #2
Medlem
Även fast du skriver att du inte surfat porr så gissar jag det ändå, det eller andra skumma sidor, mail eller appar. Kolla aktiva och installerade appar efter nå skumt, kör antivirus eller bara fabriksåterställ telefonen..

*Kan det ha varit Tinder som har nå halloween-tema?
__________________
Senast redigerad av nilltre 2018-10-25 kl. 02:37.
Citera
2018-10-25, 02:44
  #3
Medlem
Tungsmets avatar
Delar du spotify konto med någon? Kan ju ha spelat upp något från din mobil på så sätt

Om inte så skulle jag nog bara formatera hela jävla telefonen, alternativt kasta den och skaffa ny, haft mardrömmar om sådant skit
Citera
2018-10-25, 03:37
  #4
Medlem
Upplever ungefär samma sak. Har Galaxy S7.
Ibland när jag öppnar snapchat så spelas det upp ljud av någon Lennart Bladh video som jag sett på Youtube som kan bli väldigt irriterande i vissa sammanhang . Antar att det är något virus eller bugg. Kanske ska pröva fabriksåterställa enheten?
Citera
2018-10-25, 03:40
  #5
Bannlyst
Hästhovarna låter som början av låten Roger Waters - Too Much Rope, och resten finns i de andra låtarna från albumet.
Citera
2018-10-25, 08:35
  #6
Medlem
Magnums avatar
Avsluta Tinder så försvinner ljudet. Man kan ha filmklipp med ljud på sin presentation. Det kan hänga kvar pga nån bugg.
Citera
2018-10-25, 08:44
  #7
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Magnum
Avsluta Tinder så försvinner ljudet. Man kan ha filmklipp med ljud på sin presentation. Det kan hänga kvar pga nån bugg.

Det här stämmer nog. Har inte tinder men sett det i andra appar, Quizkampen är en sådan. Fast då är det reklamen som buggar.
__________________
Senast redigerad av Insertnickname 2018-10-25 kl. 08:49.
Citera
2018-10-25, 08:49
  #8
Medlem
Ociviliserads avatar
Du hade inget uppe på internet, på en annan flik? Har varit med om att telefonen ballar ur lite och inte fungerar som den ska. Har hänt att Youtube-klipp eller reklamer på någon sida jag har uppe i nån bakgrundsflik på internet börjat spelas upp.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in