2024-03-22, 20:55
  #217
Medlem
Svensk mamma har han. Svensk uppväxt också.

Så ni kan släppa skitsnacket om att FM ger räkmacka till invandrare i hans fall.
Citera
2024-03-22, 21:30
  #218
Medlem
Dennis Gyllensporre är en av de första på 50 år som kommer att tilldelas en kunglig orden. Han kommer att bli Kommendör med stora korset av Svärdsorden. Dvs han får den högsta graden av Svärdsorden. Själva utdelning kommer att ske den 31 maj. Eventuellt så kommer han då att bli dubbad av hans majestät konung.

https://www.kungahuset.se/arkiv/pressmeddelanden/2024-03-21-h.m.-konungen-har-beslutat-om-ordensforlaningar-for-exceptionella-insatser

https://regeringen.se/pressmeddelanden/2024/03/beslut-om-utmarkelser-for-exceptionella-insatser/

Hade det varit en orden från Storbritannien så hade han fått tituleras sir. Den Svenska motsvarigheten är herr. Detta är det närmaste man kan komma en adlig titel i Sverige.
__________________
Senast redigerad av zapohd 2024-03-22 kl. 21:33.
Citera
2024-03-22, 23:15
  #219
Medlem
GAMLE SVARTENs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av 1SHOT1KILL
Enligt flera inlägg på X igår är han en katastrofalt dålig chef och ledare. Speciellt under tiden kring Mali, för vilket han dekoreras för, som jag förstod?

Vad stod det på X? Trädde kritikerna fram med namn?
Citera
2024-03-22, 23:18
  #220
Medlem
1SHOT1KILLs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av GAMLE SVARTEN
Vad stod det på X? Trädde kritikerna fram med namn?

Har inte länkarna, men det är sedan länge välkända och seriösa ”militärkonton” på X/Twitter, som dessutom var med i Mali.
Citera
2024-03-22, 23:21
  #221
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av T-80U
Att det finns sådana här människor på riktigt är, minst sagt, häpnadsväckande. En ren orgie i att vilja men inte kunna.

Några frågor jag direkt ställer, utan att lyckas få något vettigt svar:
  1. Hur fan har Dennis hunnit bli generallöjtnant om han samtidigt har ett så stort antal akademiska meriter?
  2. Hur sanningsenliga är hans akademiska meriter?
  3. Är det här en absurd följd av kvotering i FM?
Inte underligt alls. Officersutbildningen är akademisk och poäng från olika ämnen kan läggas ihop till utbildningar.
Citera
2024-03-22, 23:31
  #222
Medlem
1SHOT1KILLs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av marcandrew
Ja, vilket brott🙃. Det borde vara olagligt....

Full lagligt, men även du kan säkert förstå hur det pratats bakom hans rygg?

När jag gjorde lumpen (på ett specialförband) hade vårt befäl samma efternamn som regementschefen på ett annat specialförband. Det var hans son. Och det gick, säkert oförtjänt, rykten om att hans avancemang såklart gick snabbare än förtjänat. Förvisso var det en riktig mupp, vilket hans pappa definitivt inte var (Ranger).

Lite som ägarens dotter som gör karriär internt.
Citera
2024-03-22, 23:34
  #223
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av 1SHOT1KILL
Full lagligt, men även du kan säkert förstå hur det pratats bakom hans rygg?

När jag gjorde lumpen (på ett specialförband) hade vårt befäl samma efternamn som regementschefen på ett annat specialförband. Det var hans son. Och det gick, säkert oförtjänt, rykten om att hans avancemang såklart gick snabbare än förtjänat. Förvisso var det en riktig mupp, vilket hans pappa definitivt inte var (Ranger).

Lite som ägarens dotter som gör karriär internt.
Jag var ironisk. Ja, jag kan förstå att folk blir "upprörda" av tagna/påhittade namn. Men det är ju ganska mycket löjligt som står i tråden och ifrån början är varenda namn taget/påhittat.
Citera
2024-03-23, 00:11
  #224
Medlem
FM har under ganska många år försökt få in fler kvinnor samt barn till invandrare. Det har funnits en stark politisk vilja att öka antalet officerare av dessa grupper och många har, precis som inom polisen, avancerat i hierarkin snabbare än vad som är brukligt. Möjligen var det även så för generallöjtnanten i början av hans karriär.

Hur som helst, snubben är uppenbarligen ambitiösare än de flesta och har en så imponerande CV att det knappt går att förstå hur han hunnit med alla studier parallellt med arbetet. Jag trodde länge att Gyllensporre skulle bli vår nästa ÖB. Han verkade nästan groomas för det.

...och visst hade det varit en socialdemokratisk seger att få fram en ÖB med utländskt påbrå, en propagandaseger i kriget om att framstå som det mest progressiva, godhjärtade och välkomnande landet. Men sossarna förlorade makten och bröderna Payam och Peyman Kia gjorde det tydligt även för den mest inbitne mångkulturisten att det finns risker med att inte ifrågasätta lojalitet när det gäller nationens säkerhet...Så kanske Svärdsorden ett är tröstpris? Du blir inte ÖB, men vi vet att du är en påfågel så här får du en orden...

Troligare är dock att han, som naturligtvis kan turkiska, i skymundan haft en avgörande roll i förhandlingarna med Turkiet om ett svenskt medlemskap i Nato.

...eller så var han bara helt sjukt bra i Mali... på den där insatsen som var så viktig för Sverige.
Citera
2024-03-23, 00:31
  #225
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Assar-Korv
Han är civ ing också, och det blir man inte genom att sitta och vända papper... försök själv.

Jag är civilingenjör och jo, det blir man enbart genom teoretiska kunskaper och som med alla andra yrken kommer det verkliga testet ute i arbetslivet, vad svamlar du om egentligen?

Citat:
Ursprungligen postat av martinator
Inte underligt alls. Officersutbildningen är akademisk och poäng från olika ämnen kan läggas ihop till utbildningar.

Jo, väldigt underligt och ännu ett bevis på att turkmen Gyllensporre skarvar i sitt CV.
När turkmen Gyllensporre gick sina officersutbildningar så var den inte akademisk.
__________________
Senast redigerad av HrBwisser 2024-03-23 kl. 00:36.
Citera
2024-03-23, 00:51
  #226
Medlem
1SHOT1KILLs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ohorsamhet
Troligare är dock att han, som naturligtvis kan turkiska, i skymundan haft en avgörande roll i förhandlingarna med Turkiet om ett svenskt medlemskap i Nato.

Någon kanske var honom på spåren, så han kunde gå i pension?

Det ingen i Sverige förstår, är hur mycket vissa nationer satsar på de som har förutsättningar på att ta sig någonstans. Troligen ser vi bevis på det här, och det är nog inte slut med Özz-arna och ättlingarna.

Det är därför Svenne Banan får ett överraskande nej när de ska bygga en altan, men figuren med det där lustiga efternamnet får bygga ett palats på stranden. För att han var Gudfar till någon som råkade jobba på rätt plats, helt ospårbart. Men det är vad 20-30 år av medvetenhet gör.

Sår man ett frö, så kan ens barn gömma sig i skugga så att drönarna inte ser.
Citera
2024-03-23, 01:55
  #227
Medlem
Minns en skolkompis på gymnasiet.


Han stod inte ut med att heta (Joachim) Ohlsson så han bytte tlll Utterklo.

En annan i samma veva Karin Andersson skiftade till Blucher.

Namnen var självuppfunna.

(Många judar gömmer sig andra tagna namn, eller ändrar dom till ex Meyer = Meyerlind, Meyerlund, Meyersson mfl mfl mfl…
Citera
2024-03-23, 02:22
  #228
Medlem
Orcinus-orcas avatar
Läser man deras egna berättelse om hur efternamnet kom till så har man lite förståelse, även om det låter lite töntigt att ta ett som låter adligt. Adeln är inte häftig på något vis, utan de flesta adelssläkter har ju varit kräk genom tiderna. Det framgår också att man nästan skäms för den ottomanska delen av släkten. Man har verkligen försökt kapa alla band till denna genom att varken bevara språk eller traditioner.

Gällande personen Dennis Gyllensporre så har jag ingen större uppfattning om vem han är annat än som flera konstaterat en karriärist som verkar ha gjort en massa smuts arbeten som chef. Att han är ett par år på varje ställe visar att han tillsätts för att göra impopulära förändringar, för att sen lämna när dessa är verkställda.

Berättelsen finns här.
https://gyllensporre.com/
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in