2018-08-13, 22:48
  #73
Medlem
Bromss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av CptKirk
Mja.....

http://forumbilder.se/H7PHA/received-2097486123846949



Det är säkert en del av superhjärnorna från AFS korrigerade attack.
Citera
2018-08-13, 22:48
  #74
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av wejo
Ligister pajar bilrutor på Norra Dragspelsgatan: https://mobile.twitter.com/JJohanJJansson/status/1029091095823745025/video/1

Sedan börjar det brinna (se annat inlägg).

Imponerande att det fångades på bild. Är det nån som kan förklara meningen med det?
Citera
2018-08-13, 22:49
  #75
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Svarta-Skatan
Det verkar väldigt organiserat den här gången.
Absolut. Jag frågar mig av vem eller vilka.?
Bara Sd lär ju tjäna på att bilar brinner.
Citera
2018-08-13, 22:49
  #76
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av okok1
Bra video. De verkar förstöra slumpmässigt? Varför? Vad tjänar man på det?

För att de inte har någon fritidsgård? Här börjar det brinna i bilarna: https://www.youtube.com/watch?v=5WiLf6DF4tA
Citera
2018-08-13, 22:50
  #77
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Broms
67 inlägg sen 05 och det här var det bästa du kunde hosta upp?
Kom gärna med en lite mer djuplodad analys om varför inte invandrare skulle kunna samordna ett
par bilbränder.

Menar du invandrare i singularformen så ligger en viss moderatpolitiker någonstans mellan 1 och 2 på den här skalan: https://sv.wikipedia.org/wiki/Misstankegrad#I_Sverige
Citera
2018-08-13, 22:50
  #78
Medlem
Bromss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av SU-35
Detta dåd verkar inte vara iscensatt av några ligister från orten. Detta stinker organisation, NMR, IS-sympatisörer. En NMR-medlem blev gripen för inte så länge sedan i just frölunda torg med ett 50-tal kilo sprängmedel i sin lägenhet.

Som om NMR skulle ha balls nog att gå in på det här sättet i orten.

https://mobile.twitter.com/JJohanJJansson/status/1029091095823745025/video/1
Citera
2018-08-13, 22:51
  #79
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Broms
Det här är "ortens" sätt att dra uppmärksamheten tills sig och lyfta problematiken
i utanförskapsområdena. Att tro att det här skulle vara är en flaskflagga är mer än lovligt korkat.
Man skall inte överskatta genialiteten där ute. De har lärt sig falskflagge-metoden av stormakterna (utför attentat som kan skyllas på en grupp som du vill bekämpa)
men de has gravt missbedömt sannolikheten att folk direkt skall fatta vad som pågår.
Citera
2018-08-13, 22:51
  #80
Medlem
FFL88s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Creakor1
Obekräftade källor säger att ungdomarna även har kundvagnar med sten i
Ja det är klart, de måste ju för fan ha något att kasta på räddningstjänsten när de kommer, alltid lika festligt när utanförskaparna visar hur företagsamma de kan vara.
Citera
2018-08-13, 22:51
  #81
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av LeifD2
Etnisk rensning. Man eldar upp bilar för personer med "fel" etnicitet eller som har fel syn på islam eller liknande. I vart fall vill man ha bort folk som vill ha ett fungerande samhälle därifrån. Det handlar om att ta kontroll över teritorium, helt enkelt.

Men jag uppfattade det som att det var slumpvis utvalda bilar, typ 10 st i rad, snarare än att de har riktat in sig på vissa specifika bilägare. Oklart vad som gäller.
Citera
2018-08-13, 22:51
  #82
Medlem
SU-35s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av insdel
AFA kan det absolut inte vara då enligt dig?

Hm, sjukt skumt hur som helst, det här är ju solklart koordinerade attacker om man tittar på filmerna som kommit, något som "brushorna i 'urten" med stor tveksamhet skulle klara av. Men som sagt, dom kan väl dom också, om dom anstränger sig!

Inte för att jag försvarar AFA, men hur skulle detta kunna vara kopplat till dessa? Vad har de att vinna på dådet? Enda jag kan tänka mig som talar för att detta är AFA är de svarta kläderna som gärningsmännen hade på sig, Black Bloc?

Mer troligt att det handlar om någon högerextrem grupp. Hoodkillarna klarar som du precis nämnde, inte av en sådan operation.
Citera
2018-08-13, 22:51
  #83
Medlem
stibkloFs avatar
Som några skrivit - alldeles för koordinerat för kaozblattar. För mycket Helter Skelter över detta.
Citera
2018-08-13, 22:52
  #84
Medlem
Bromss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av oshin.cantwell
Menar du invandrare i singularformen så ligger en viss moderatpolitiker någonstans mellan 1 och 2 på den här skalan: https://sv.wikipedia.org/wiki/Misstankegrad#I_Sverige



DONT DO DRUGS


https://mobile.twitter.com/JJohanJJansson/status/1029091095823745025/video/1
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in