Citat:
Ursprungligen postat av
RiverStyx
Körde förbi Lindängen av nyfikenhet nyss och det kryllar av poliser. Både Piket och radiobil på torget och fotpatruller på gångvägarna runtom.
Jag läste i Expressen att en hel del av narkotikahandeln sker i anslutning till centrat där. Nån som vet hur det går till? Jag tänker på saker som: är det mest lokala förmågor som handlar där eller kommer folk från andra delar av stan? Lindängen känns ju ändå rätt off, till skillnad från Seved till exempel. Bedrivs där gatuhandel med smådoser som på Seved? Sen vad för droger, fördelningen mellan dem? Vad är det mest pengar i och vad brukas det mest av? Egentligen allt av intresse.
Intressant fråga.
Av egen erfarenhet ser det ut så här i Malmö:
Möllevången - Stråket mellan "knarkrondellen" - Folkets Park :
Står oftast 3-4 afrikaner och säljer. De säljer främst cannabis, ibland kola.
Inga araber. De fanns förr men efter skottlossningen i rondellen verkar de ha gjort upp nån deal. Så nu håller det bara till afrikaner där. De säljer även smuggelöl styckvis för 10:- styck. De står där mer eller mindre dygnet runt.
På möllevångstorget står marrokaner och araber , de säljer främst hasch. Inga afrikaner där.
Hit går vem som helst, svennar, alkisar, lokala förmågor, förrvirrade smålänningar.
Här kan man köpa en 0.8 kefft hasch för 100:-. Också tillgängligt nästan dygnet runt.
Seved - Där säljer araber och somaler, mer eller mindre allt. Hit går folk från seved, möllan, sofielund och säkert resten av malmö. Vet inte hur detta påverkats av kamerorna dom satte upp på Rasmusgatan, förmodar att de bara bytt gata. Jag brukade själv köpa där ofta för några år sen, det var bara att gå dit och du hittade nån direkt. Ett tag hade dom tillochmed små shops uppsatta i trappuppgångarna, ett bord, två stolar, du såg vad du fick.
Lindängen - Här säljer man röka , kola, tram och benso, tror inte det är lika öppet som på möllan eller seved, du måste nog känna någon som känner någon. De säljer antagligen mest röka och tram till folk. De stashar ofta sina grejer i hyllorna i livsen där. Hit kan man åka med bil och hämta, men man behöver ringa först.
Sen har de flesta etablerade säljarna bil också, de säljer kola och röka så. Telefonerna kan också skickas mellan olika personer, så det är inte alltid samma kille som kommer när du ringer. På så sätt kan de ha sin bas i LÄ eller Seved men snabbt åka o lämna i hela malmö , malmö är litet.