Tror inte denna länkats i tråden
https://www.expressen.se/gt/vansterman-soks-for-vapengomma/
Citat:
Ytterligare en man med tydliga band till den extrema vänstermiljön har häktats efter fyndet av flera automatvapen, polisuniformer och peruker i en container utanför Jönköping.
Mannen, som tidigare gripits "redo för strid" i samband med en antirasistisk demonstration, häktades i sin frånvaro och söks nu av polis.
– Jag har inga kommentarer, säger mannens advokat Maria Sturesson.
Citat:
Senare stod det klart att polisen i en container inne på området funnit flera automatvapen.
Nu har vi fått det bekräftat ännu en gång att det rör sig om automatvapen.
Citat:
Kopplingar till den autonoma vänstermiljön
Misstankarna riktades tidigt mot personer i och kring den autonoma vänstermiljön.
Mannen som är häktad i sin frånvaro har i tidigare polisförhör uppgett sig vara en "mönstermedborgare". Typiskt för vänsterblivna?
Citat:
I samband med en nazistdemonstration för ett par år sedan greps han, misstänkt för att ha blåst med en visselpipa några centimeter från en polismans öra och spjärnat emot vid gripandet. Då polisen gick igenom hans kläder på polisstationen uppdagades att han hade både ben- och armskydd på sig.
Citat:
"Var redo för strid"
– Det märktes att killen var redo för strid, att han inte bara var där för att titta, sa en av de ingripande poliserna i förhör och beskrev det som att den gripne demonstranten hade "skydd från fötter upp till lår samt från handled upp till axlar".
Citat:
Nu är mannen fortfarande på fri fot men häktades av Jönköpings tingsrätt i sin utevaro för grovt vapenbrott.
Han söks av polis. I och med beslutet att häkta honom finns det nu en möjlighet för åklagare att gå in med en internationell efterlysning av honom.
Är det bara jag som tvekar på att det handlar om att råna byns lokala ICA? Tror det kan bli livat om det visar sig att de hade politiska motiv, om nu MSM vågar trycka på den knappen innan valet.