Citat:
Ursprungligen postat av
Strof
Om JM:s uppgifter stämmer att LW ville ha tillbaka sin hemmanyckel efter att SD börjat uppträda allt mera hotfullt och utsuddande utav gränser så köper jag hennes tilltag till 100%. Visar på ett starkt civilkurage.
Konstigt att hon inte nämnde för polisen att hon stannade kvar för att hon ville ha tillbaka sin nyckel. Hade hon en vana att ljuga och undanhålla saker?
Hade hon berättat att nyckeln var anledningen till att hon hängde kvar hade åklagaren kanske inte lagt ner fallet. Istället ljög hon alltså om vad tjafset handlade om?
Dessutom är det bara att byta lås. Varför tjafsa med någon som man vet kommer misshandla en? Hon kan skicka räkningen för låsbytet till honom dessutom om hon har polisanmält att han vägrar lämna tillbaka nyckel.
Börja tänka logiskt istället. Du är för känslomässigt inblandad för att kunna se klart.
Detsamma gäller andra skribenter som är motståndare till viktimologi och hellre vill använda tråden som minnessida istället.