Citat:
Ursprungligen postat av
Tissetiss
Eller så är det socialdemokraterna som blivit mer höger under de senaste decennierna.
För övrigt har Sverige inte mest inkomstskatt på lön enligt OECD utan delar en åttondeplats med Slovenien och Finland - se Svd näringsbilaga.....men allianspartietna har ju förut påverkat inkomstskatterna.
S har gått åt höger och M och L har gått åt vänster tänker jag.
Fast jag tror inte heller att drt är möjligt att leda ett land helt renlärligt. Det blir alltid kompromisser.
Men - det finns alltså ingen skillnad mellan M och L ?
I det stora hela är det där detaljer som är ointressanta. Den övergripande bilden är att Sveriges politiska situation består av små skillnader mellan partierna och blocken.
Det finns inga direkta motpoler mellan partierna eller blocken. Alla simmar i den vänstra smeten oavsett vad man röstar på.
Sverigedemokraterna är precis som Moderaterna och Sossarna med skillnaden att de vill ha en restriktiv invandringspolitik.
I övrigt så är L rätt likt de övriga. Men om du sysslar med en skoluppsats eller liknande så skall du titta på de politiska ideologierna varje parti står för.
Vad de står för ideologiskt och verkligheten är dock två skilda företeelser.