Citat:
Ursprungligen postat av
Lesky
Robert Laul livebevakar rättegången varje dag för sportbladet. Läs hans senaste krönika, den sätter fokus på pudelns kärna:
https://www.aftonbladet.se/sportbladet/fotboll/a/4qvjzR/laul-hur-manga-gruskorn-ryms-pa-ett-lastbilsflak
Laul har rätt i att det går knappast se om massa jord blivit flyttade eller inte men missar en viktig poäng.
Ekonomin. Lönerna som betalats ut räcker inte för jobbet. Nog med fordon har inte funnits, nog med bränsle har inte köpts in.
Försvaret har antytt att det skett med svartjobb, det borde även om det är svartjobb synas i företagets ekonomi att man betalat för tusentals arbetstimmar. Det gör det inte. Svart eller vitt så syns betalningar i den storleksordningen.
Samma med Dieseln. De påstår att de inte tankat lastbilarna vid mackar utan tankat den via en Farmartank. Ok men vart är då inköpen/påfyllningarna av farmartanken? En farmartank fylls inte på magiskt utan det är diesel som måste köpas. Något som inte syns i företagets ekonomi.
Så oavsett om de tankat på mack eller tankat vid farmartanken så är det en betydande utgift som företaget inte haft.
Sen har de inte haft nog med fordon. Där hävdar de att de använt avställda fordon. Kan vara sant men ganska osannolikt.
Sen är det svårt att blunda för helhetsbilden. Alla dessa uppdrag sammanfaller med att Kindberg blir informerad om att klubben är i akut behov av pengar.
Jag skulle faktiskt bli väldigt förvånad om Kindberg blir friad.
Bevisningen ser jag som väldigt stark med en tydlig helhetsbild.
Försvarets invändningar har varit väldigt svaga i min mening.