2018-04-13, 20:58
  #25
Medlem
Returpappers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Hurt-Åke
Jag förstår inte heller vad TS menar med att det "börjar likna USA". Förklaring, tack!

Bra att myndigheterna agerar mot otillåtna bosättningar. Synd att man inte vågar vara lika resolut mot våra kära rååmer. En svensk tant är ett enklare mål!

En gammal koja som sått under många år är en hävdvunnen rättighet. Man kan inte komma med retroaktiva åtgärder för att lapparna blivit mer militanta kräver och ylar mer.
Citera
2018-04-14, 11:04
  #26
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Returpapper
En gammal koja som sått under många år är en hävdvunnen rättighet. Man kan inte komma med retroaktiva åtgärder för att lapparna blivit mer militanta kräver och ylar mer.
har du sett bilder på hennes koja? Den är knappast gammal eller har stått där under många år.
Citera
2018-04-14, 19:48
  #27
Medlem
Alessia.Osvensks avatar
Hon är ju själv samisk och det som brändes ner såg ut som en typisk torvkåta. Hennes förfäder byggde en kåta där redan 1890 men lagen säger att endast renskötande samer får ha byggnader på statlig mark. Detta är ett naturreservat.

Kronofogdens nedbränning har JO-anmälts och Alice Bah Kuhnke skrev på Twitter att det var orimligt att elda upp den.
Citera
2018-04-16, 20:09
  #28
Medlem
sjalvebastedrangs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Alessia.Osvensk
Hon är ju själv samisk och det som brändes ner såg ut som en typisk torvkåta. Hennes förfäder byggde en kåta där redan 1890 men lagen säger att endast renskötande samer får ha byggnader på statlig mark. Detta är ett naturreservat.

Kronofogdens nedbränning har JO-anmälts och Alice Bah Kuhnke skrev på Twitter att det var orimligt att elda upp den.

Hon rev själv den gamla kåtan och uppförde därefter en liten stuga. Rent svartbygge och efter mycket krångel tvingades hon ta ned stugan. Varpå hon slafsade ihop en kåta och hävdade att hon återställt den tidigare rivna kåtan.

Kärringen driver snyft över en kåta hon själv rev på eget initiativ för x antal år sedan. Det luktar fisk om alltihop.
Citera
2018-04-17, 06:08
  #29
Medlem
Alessia.Osvensks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av sjalvebastedrang
Hon rev själv den gamla kåtan och uppförde därefter en liten stuga. Rent svartbygge och efter mycket krångel tvingades hon ta ned stugan. Varpå hon slafsade ihop en kåta och hävdade att hon återställt den tidigare rivna kåtan.

Kärringen driver snyft över en kåta hon själv rev på eget initiativ för x antal år sedan. Det luktar fisk om alltihop.

Jag tycker inte det framgått så bra hur "stugan" såg ut innan, på vilket sätt den byggdes om till kåta och huruvida den senare kåtan hängde ihop med den historiska sett till det exakta läget mm.

Kanske inte spelar någon roll.
Citera
2018-05-03, 22:07
  #30
Avslutad
Länsstyrelsen uttalar sig:

Vad är rätt och fel om stugan vid Stenträsket?
http://www.lansstyrelsen.se/Vasterbotten/Sv/nyheter/2018/Pages/Vad-ar-ratt-och-fel-om-stugan-vid-Stentrasket.aspx
Citat:
Den senaste tiden har det varit ett stort medialt fokus kring borttagandet av en stuga vid Stenträsket i Storumans kommun. I uppskruvat tonläge har hanteringen be*skrivits som djupt felaktig där staten misskrediterar delar av den svenska befolkningen. Andra har nämnt förstörelse av samiska kulturmiljöer eller allmänt maktmissbruk.

I denna artikel vill vi beskriva vad denna fråga egentligen handlar om, och på vilket sätt den i grunden handlar om vem som har respektive inte har vissa rättigheter enligt Rennäringslagen.

År 2011 inkom en anonym anmälan till Länsstyrelsen om en olovligt uppförd byggnad vid Stenträsket. Vid en första besiktning på plats konstaterade Länsstyrelsen att det var en nyuppförd byggnad, och att det inte fanns rester kvar av någon äldre byggnad. Det visade sig också att det inte fanns några tillstånd för den uppförda byggnaden liksom att den saknade nöd*vändigt markarrende.

Stugan är uppförd mitt inne i ett naturreservat, alldeles intill en sjö, varför det krävs två olika tillstånd enligt Miljöbalken, dels en dispens enligt reservatsbestämmelserna, dels en dispens enligt strandskyddsbestämmelserna. Skulle dessa tillstånd medges krävs därutöver ett markarrende som prövas enligt rennäringslagen, något som bara med*ges om byggnaden inte orsakar olägenheter för renskötseln.

Länsstyrelsen beslutade att stugan skulle tas bort eftersom den var olovligt uppförd och tillstånd till nybyggnation inte medges i naturreservatet. Detta beslut över*klag*ades till Mark- och miljödomstolen och därefter till Mark- och miljööver*dom*stolen. I båda instanserna fastställdes Länsstyrelsens beslut. Ärendet har alltså utöver Läns*styrelsens bedömning även bedömts av två olika domstolar som kommit fram till samma beslut som Länsstyrelsen.

Ärendet har under hela tiden hanterats i en dialog med ägaren. En av anledningarna till tidsutdräkten är överklagningar samt begäran från ägaren till förlängd tid för att ta bort byggnaden, vilket länsstyrelsen också beviljat ett flertal gånger.
Funnits där sedan 1890?

I media framställs det som att det är en kåta som funnits på platsen sedan 1890 – vilket är helt fel. Vid uppförandet av stugan fanns inga rester kvar av någon ursprunglig kåta. Det handlar således inte om en restaurering av någon äldre byggnad eller kåta utan om en helt ny stuga (bild 1). Denna stuga valde ägaren under det sista året innan borttagandet att ändra utseende på genom att "klä in" den i en kåtaliknande kon*struk*tion med stänger, hönsnät och torv, fast med den ursprungliga stugan kvar in*vändigt (bild 2).

Här handlar det inte om att "ord står mot ord". Det finns odiskutabla fakta som visar att det är en helt ny byggnad som uppförts.
Vad är det då som upprör?

Ja, självklart finns det känslor i frågan. En person tvingas ta bort en byggnad från ett område som denne varit på många gånger under sitt liv, dock i en annan befintlig stuga i området.

Men prövningen enligt miljöbalken och beslutet i sig är inte konstigt. Det finns i Norr*lands inland och fjälltrakter hundratals platser där det en gång i tiden stått en kåta, koja eller stuga. Dessa har under delar av vår historia använts för olika verksamheter som jakt, fiske, renskötsel, skogsbruk, kol-/tjärtillverkning etc. av den befolkning som funnits där – såväl av samer som av annan lokalbefolkning. För de allra flesta torde det vara självklart att om man vill uppföra nya byggnader på sådana platser behövs det någon form av tillståndsprövning.
Så, vad handlar kojan i Stenträsket egentligen om?

Flera personer som framträtt i media har slarvigt uttryckt sig om att "lagstiftningen borde ändras". Detta har hörts från såväl statsråd, sametingspolitiker och enskilda. Vilken lagstiftning menar man då? Är det Miljöbalken, den lag som stug*an prövats enligt? Nej, knappast. Det handlar naturligtvis om Rennäringslagen. Där finns bestämmelser som ger samebymedlemmar och renskötare rätt att upp*föra byggnader för renskötselns utövande. Även detta ska dock prövas i annan lagstiftning, men där renskötselbehovet väger tungt och oftast ges företräde. Här ligger mycket av den tvist vi nu ser. Den rätt som med*lemmar i samebyar tillerkänns gäller inte andra personer, vare sig de är icke renskötande samer, övriga ortsbor eller andra.

Om man anser att rennäringslagen behöver ändras för att exempelvis utvidga kretsen av personer som ska få uppföra nya byggnader för olika ändamål, utöver renskötare, så ska detta inte ske genom att svenska myndigheter avstår från att följa svensk lag. Det måste i så fall hanteras av våra demokratiskt valda politiker i en politisk process. Det ska inte läggas på myndigheteter i deras myndighetsarbete – det är som alla nog borde förstå själv*klart! Det står förstås varje statsråd som så önskar fritt att försöka övertyga sina kollegor i regeringen att tillsätta en utredning för att se över rennäringslagen och genomföra de ändringar man så önskar.

Med detta vill Länsstyrelsen tydliggöra att myndigheten utför det arbete som den har att göra, utgående från bland annat gällande lagstiftning och allas lika värde.

När det gäller politiken så får andra hantera detta.

Lite bitsk ton från staten. Men nu får man iaf lite perspektiv på situationen.
__________________
Senast redigerad av frasselito 2018-05-03 kl. 22:13.
Citera
2018-05-03, 22:13
  #31
Medlem
Lawlines avatar
https://www.vk.se/2335143/men-vilken-lagstiftning-vill-kritikerna-egentligen-andra

Vilket jävla gnäll om svartbygget. Ta reda på fakta före man påstår att någon har gjort fel. Här har en koja byggts olagligt för att sen kamoufleras till en kåta för att likna en äldre byggnad som inte ens fanns kvar. Typiskt lappar att dom tror att dom kan stå över svensk lag.

Citat:
Fakta: Turerna kring kåtan

1890 ska, enligt den nuvarande ägarinnan, en kåta ha uppförts på platsen vid Stenträsket av hennes morfars farbror.

1959 renoverades den av kvinnans far och farbror. Därefter förfaller den.

2010 renoverar kvinnan kåtan till en modernare byggnad.

2011 kommer en anonym anmälan till länsstyrelsen i Västerbotten om byggnaden. Efter inspektion finner länsstyrelsen att det inte finns någon dokumentation om tidigare byggnad på platsen och att kvinnans byggnad är att betrakta som ett nybygge på ett naturreservat med strandskydd. Hon åläggs att ta bort byggnaden och återställa platsen till ursprungligt skick.

2017 besöker länsstyrelsen åter platsen och finner en ny byggnad som är mer lik en kåta än den tidigare. Kvinnan menar att hon återställt platsen med en byggnad som liknar den kåta som ursprungligen ska ha stått på platsen. Efter ytterligare ett besök menar länsstyrelsen att den tidigare byggnaden ersatts av en ny kåtaliknande byggnad eller täckts över med presenning, hö och torv. Länsstyrelsen skickar en ansökan till Kronofogden om avlägsnande av byggnaden.

Den 11 april 2018 eldade länsstyrelsen med hjälp av Kronofogden upp kåtan.
Citera
2018-05-05, 09:04
  #32
Medlem
senapslamms avatar
Samerna / lapparna har sedan lång tid lärt sig av övriga invandrargrupper att ta ut offerkoftan ur garderoben och hänga på sig för att därefter spela offer. De har stora ekonomiska särrättigheter (förstod ni ordet? ) i hela fjällvärlden. Detta trots att de inte äger marken, de har ingen lagfart.
Bra att de sätts på plats när de gör svartbyggen. Något som dumsvensken i mellansverige aldrig skulle få göra heller.
Citera
2018-05-05, 09:17
  #33
Moderator
Tinuviels avatar
Alice Bah Kuhnke uttalade sig som vanligt utan att sätta sig in i saker och ting - som demokratiminister har hon varit en katastrof.
Citat:
Anser demokratiministern att det är ”orimligt” att myndigheter och domstolar följer lagen? Tycker hon att det är ”orimligt” att kronofogden gör sitt jobb? Eller är hon ”arg” för att enskilda inte får bygga utan tillstånd i Sveriges största naturreservat?

När en följare ifrågasatte att Bah Kuhnke kritiserar domstolens beslut svarade hon att ”som statsråd är det inte tillåtet att lägga sig eller på något sätt påverka myndigheters pågående handläggning” men att hon ofta har ”möten med samiska representanter, ser till att mina medarbetare har det, debatterar i riksdagen och på seminarium. Alltid (!) på urfolkets sida. Alltid.”

Så talar en aktivist. Men aldrig en minister.
https://www.expressen.se/ledare/linda-nordlund/alice-bah-kuhnke-borde-aldrig-ha-blivit-minister/
Citera
2018-05-05, 09:23
  #34
Medlem
Gabriel2017s avatar
Bra att de rev "kåtan", verkar som hennes familj paxat platsen, vid ett naturskönt område, fast de inte äger eller har rätt till det. Hon kan väl skaffa sig en gammal husvagn och ställa upp den, där de övriga markockupanterna, eu-migranterna bor. Där kan hon bo ganska riskfritt ifrån myndigheternas inblandning. Hon skulle inte ha rivit första kåtan, nu är det ju så att kåtor och liknande hus, är gjorda av material som förstörs snabbt av naturen. "Naturfolken" byggde så.
Citera
2021-03-24, 16:09
  #35
Medlem
magis avatar
....
Den har legat där i mer än 100 år.
Vilka är det som stör sig på den?
Är det bara byråkrater så ska den vara kvar.
Verkar ju lite som att det bara är pappvändare som vill ha något att göra ju.

https://www.svt.se/nyheter/lokalt/vasterbotten/dom-anita-gimvalls-nya-kata-maste-rivas


Eller?

....
Citera
2021-04-26, 16:29
  #36
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av magi
....
Den har legat där i mer än 100 år.
Vilka är det som stör sig på den?
Är det bara byråkrater så ska den vara kvar.
Verkar ju lite som att det bara är pappvändare som vill ha något att göra ju.

https://www.svt.se/nyheter/lokalt/vasterbotten/dom-anita-gimvalls-nya-kata-maste-rivas


Eller?

....
Nej, det är inte att någon "pappvändare" vill jävlas. Om du har läst in dig lite förstår du att:
-det inte var en ursprunglig kåta som brändes ner. Det var en ny koja som sedan kamouflerades som kåta. Det kanske har funnits en riktig lappkåta på platsen men den har under långa perioder inte används och förfallit.
-det är Länsstyrelsens uppdrag att se till att lagar efterlevs. Det har gjorts noggranna utredningar och deras slutsatser har bekräftats i domslut. Vill vi att Lst ska skita i att se till att lagar efterlevs när det gäller samer?

Finns säkert många ställen där en same nån gång i historien har byggt upp en kåta.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in