2018-11-07, 14:48
  #1105
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av benganbanan
Oj, vad dåligt insatt du verkar vara. Det är snarare så att Trump gör vad som måste göras för att få USA att återhämta sig från decenier av globalism som har förstärkt andra delar av världen på USA's bekostnad. Ja, underskottet kommer öka tills en lågkonjuktur inträffar, men du måste tänka på att det är i första hand de som lånat ut pengar som kommer straffas, inte USA.
Förutsatt att de som lånat ut pengar kommer att fortsätta med det utan att ställa krav. I mina ögon logiskt om man helt saknar konsekvenstänk.
Citera
2018-11-07, 14:52
  #1106
Medlem
FlashyBears avatar
Citat:
Ursprungligen postat av bernad_law
Nja, Generic ballot lång på runt 7% och man slutade på runt 9%, åtminstone enligt RCP.

Putler har gjort mycket för att förstöra, men tramset om att han skulle ha ändrat röster är bara ytterligare Deza.
Ok. 538 hade D +10.2%

Röstningen pågår och det är D +4% just nu (enligt NyT), men det finns massa D-distrikt varför man spår att det blir D +7% https://www.nytimes.com/interactive/2018/11/06/us/elections/results-house-forecast.html

RCP visar för övrigt att Trump är lika populär som Obama vid samma tillfälle. Så Trump kommer troligen att vinna 2020 vilket var min poäng
Citera
2018-11-07, 14:54
  #1107
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av stone_sleeper
Demokraterna hävdar att voter laws är rasistiska eftersom man måste visa ID när man röstar, och att det drabbar främst svarta eftersom de inte klarar skaffa ID.

Här har du en kort video som visar demokraternas dumhet.

https://www.youtube.com/watch?v=rrBxZGWCdgs
Hur menar du med att "de inte klarar skaffa ID"? Är de inte kapabla till det för att de inte vet/förstår hur man gör eller är det något annat som hindrar dem?

Jag trodde att alla vuxna människor i moderna länder har nån typ av id-kort...
Citera
2018-11-07, 14:54
  #1108
Medlem
E.Merckxs avatar
Presidenten:

In all fairness, Nancy Pelosi deserves to be chosen Speaker of the House by the Democrats. If they give her a hard time, perhaps we will add some Republican votes. She has earned this great honor!



Det ar sa manga progressiva demokrater som hatar Nancy.
Citera
2018-11-07, 14:55
  #1109
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Amaratto
Förutsatt att de som lånat ut pengar kommer att fortsätta med det utan att ställa krav. I mina ögon logiskt om man helt saknar konsekvenstänk.

Teoretiskt sätt skulle långivare kunna forcera fram en lågkonjuktur om det helt enkelt slutade låna ut eller krävde för hög ränta. Så är dock inte fallet, USA har fortfarande gott anseende och har förmågan att betala tillbaka på lån för en lång tid framöver, framförallt nu när deras ekonomi går som tåget tack vare Trump. De har dessutom själva att förlora på en sådan lågkonjunktur, så det ligger inte i deras egenintresse. Rent generellt krävs enorma skattehöjningar för att dra ner på underskottet, det går helt enkelt inte att vinna val i USA på det viset, varpå deras ekonomi bygger på att spendera mer än de drar in helt enkelt.
Citera
2018-11-07, 14:57
  #1110
Medlem
MrMarios avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Amaratto
Problemet med det resonemanget är att Trumps förtroende i resten av världen är så lågt att han inte får med sig andra länder. Tvärtom så har USAs inflytande på resten av världen minskat radikalt de senaste två åren, vilket har gjort det möjligt för Kina att plötsligt segla upp som en stor världsspelare.

Idag skulle väl ingen föreslå att Sverige ska gå med i Nato, vilket helt beror på Trumps irrationella handlande.

Sedan har USA i en oerhörd högkonjunktur ett helt barockt budgetunderskott beroende på att Trump strösslat pengar över den rikaste procenten i form av skattesänkningar. Det kommer att ett decenium för USA att återhämta sig från vad Trump förstört.

Nope, resten av världen går mot "Trumpism". Brasilien senast, och snart hela öst- och centraleuropa. Snart är det bara Sverige, Tyskland och Frankrike kvar som avskyr Trump pga. Soros styr agendan ännu i de länderna. Och varför skulle Trump vilja ha med Sverige i Nato? Det vore bara ännu en stor kostnad för USA, då Sverige är väldigt långt ifrån NATO-målet på 2% till försvaret, helst mer.

Budgetunderskottet är ganska mycket äldre än Trumps ämbete, herregud, din okunnighet och DN-skada är nästan tragikomisk.

Sverige är beroende av USA, USA är inte beroende av Sverige. Det är vi svenskar som har allt att förlora på liberalvänsterns irrationella hat mot Trump och konservatism generellt.
Citera
2018-11-07, 15:00
  #1111
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av LiteKetaTack
Hur menar du med att "de inte klarar skaffa ID"? Är de inte kapabla till det för att de inte vet/förstår hur man gör eller är det något annat som hindrar dem?

Jag trodde att alla vuxna människor i moderna länder har nån typ av id-kort...

Generellt är det för att Demokraterna gynnas av att folk som saknar ID kan rösta. De flesta har ID, även bland fattiga minoriteter. De som saknar är invandrare som ej har medborgarskap alternativt småkriminella svarta/latinos, antagligen en rätt betydelselös skara av dessa som lyckas rösta men tillräckligt för att Demokraterna skulle missgynnas om de försvann. Därför målas det upp som en rasistisk fråga. Naturligtvis helt löjeväckande.
Citera
2018-11-07, 15:02
  #1112
Medlem
FlashyBears avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Amaratto
De republikaner jag känner gläds över senaten och demokraterna över att man fick större övervikt i huset än väntat. På något sätt är sig bägge som segrare...
Helt klart är att Trumps obefintliga tålamod kommer att prövas hårdare då demokraterna (som alla i opposition) kommer att försvåra för hans politik.

Trump är som sagt inte en typisk Republikansk President. Han lovade både typiska R och D saker.

Han har infört en del R-saker. Nu kan han införa D-saker (infrastruktursatsningar är det man tänker först på). Tål att uppreppas: underskottet ökar i första hand eftersom Trump (lovade under valrörelsen och) höll kvar "välfärdsstatens" uppgifter som skulle bort om annan R-kandidat vann, inte pga skattesänkningar (även om det också spelade in).

Att strypa invandringen blir svårare, men det kan Trump delvis "kringgå" genom att
- utsätta en massa konservativa domare
- Muslim Ban etc
- sätta in militären
- shutdown.

Shutdown blir det mest roliga och det har Trump hittills inte vågat. Hoppas att han gör det nu, även om det kanske inte verkar så troligt just nu.


Trumps största problem blir utredningar som D lär sätta igång. Men Trump är duktig på att äga clickbait media - vi får se
Citera
2018-11-07, 15:08
  #1113
Medlem
CokeLaRocks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av G.Zamani
Du menar att Demokraterna kommer tillämpa aktivism istället för politik?

Så presidentens ordnar måste godkännas i både senaten och huset?

Demokraterna har enbart sysslat med aktivism den senaste tiden. Vill du läsa mer om hur det fungerar så läs denna artikel,
https://en.wikipedia.org/wiki/Separation_of_powers_under_the_United_States_Const itution
Citera
2018-11-07, 15:15
  #1114
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Agent.Provocateur
Vad är det med folk egentligen? Här sitter folk och kräks ut galla över "socialister" som om de vore kommunister. Ni fattar ju inte hur hårt tidigare arbetarklassen kämpade för att få ett rättvist samhälle, så släng ingen skuld på människors mor och farföräldrar, det är ändå tack vare dom vi fick det bra. Vad som sen hände kring 80-talet är en annan historia.
Socialismen är jävulens påfund, en deterministisk ideologi som fråntar människan ansvar för sitt eget liv. Inget som riktiga amerikanska medborgare vill ha eller ville ha. Svensken är en annan historia, han är född med sosseDNA och måste kämpa för att avprogrammeras, något som bara 20% klarat av.
Citera
2018-11-07, 15:19
  #1115
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Amaratto
Problemet med det resonemanget är att Trumps förtroende i resten av världen är så lågt att han inte får med sig andra länder. Tvärtom så har USAs inflytande på resten av världen minskat radikalt de senaste två åren, vilket har gjort det möjligt för Kina att plötsligt segla upp som en stor världsspelare.

Idag skulle väl ingen föreslå att Sverige ska gå med i Nato, vilket helt beror på Trumps irrationella handlande.

Sedan har USA i en oerhörd högkonjunktur ett helt barockt budgetunderskott beroende på att Trump strösslat pengar över den rikaste procenten i form av skattesänkningar. Det kommer att ett decenium för USA att återhämta sig från vad Trump förstört.
Oj du är 100% ignorant. Har du inte hört talas om samtalen med Nordkorea, slut på IS; Orban, Bolsonaro, Brexit. Kinas jätteskulder, de har byggt miljonstäder som står tomma. Nato är en relik från kalla kriget som ska läggas ned och borde lagts ned 1991. Det är inte Trump som sänkt skatterna det är Paul Ryan.
__________________
Senast redigerad av Evilius 2018-11-07 kl. 15:38.
Citera
2018-11-07, 15:20
  #1116
Medlem
Raskaoverisens avatar
Varsågoda House Speaker Nancy Pelosi
Nancy Pelosi lost it Thinks President Bush is in office now
https://www.youtube.com/watch?v=eu576kLbd04
Och hon gör det igen tror hon börjar bli dement
https://www.youtube.com/watch?v=dmSbnk9k2mw
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in