2020-02-22, 12:17
  #37
Medlem
Lapes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av 321j
https://www.bandyfeber.com/bladh-skams-nora-fagersta-och-kopings-kommun/

Ingen konstfrusen is på Krillans bandyplan i Köping nästa år. I Nora och Danfo arena verkar hoppet snart släckt. Lägg därtill Västanfors IP. En djupt sorgesam utveckling utspelar sig framför våra ögon.

Bandyn blöder i Köpings IS Bandy. Vi kan väl börja där. Nästa vinter har alltså, om beslutet från kommunen står fast att de inte tänker satsa på ett nytt fryssystem, spelarna ingen hemmaplan.
Ett dråpslag, milt uttryckt.

I ett högst kritiskt läge befinner sig även Nitro/Nora. Klubben har inte råd att stå för alla kostnader längre.
Kylanläggningen ska nu stängas av.
Det är för dyrt — elräkningen är ett återkommande problem.
Av vad jag sett verkar det ordna sig i Nora och och i Västanfors /Fagersta. I Köping mera tveksamt. Men det här med Fritid inom kommunerna. Även om det är en viktig del för att göra kommunen attraktiv, så i jämförelse att upprätthålla annat så kan det komma få stryka på foten. Det är då något som inte kommer att drabba specifikt bandyn.
Citera
2020-02-22, 12:22
  #38
Medlem
321js avatar
https://sverigesradio.se/artikel/7412995


Efter att bandysäsongen nu tagit slut för IFK Motala, där laget fått kämpa mot både väder och dålig is på sin hemmaarena, riktar tränaren Mattias Sjöholm hård kritik mot kommunen.

De styrande politikerna vill första hand satsa på en ny så kallad ispist, med möjlighet att senare bygga på väggar och tak.
Att komma på tanken att bygga en ispist utomhus nu med de förutsättningar och det klimat vi har, känns som att kasta bort skattepengar, säger en upprörd Mattias Sjöholm till P4 Östergötland.

https://www.aftonbladet.se/sportbladet/a/y3rGpx/jag-hoppas-att-sd-kan-forlata-mig

Kommunen röstade då om att bekosta ett bandyhallsbygge men svaret blev, med en rösts marginal, nej. Detta sedan Sverigedemokraten Jan Andersson tryckt på fel knapp.
__________________
Senast redigerad av 321j 2020-02-22 kl. 12:39.
Citera
2020-02-26, 12:02
  #39
Medlem
321js avatar
Rättvik satsar:

https://www.svenskbyggtidning.se/2020/02/24/ifk-rattvik-bandy-bygger-for-elitserien/

Rättvik Arena investerar drygt 100 miljoner i utbyggnad av IFK Rättviks hemmaarena. Bygget som planeras vara klart sommaren 2021 ska möjliggöra elitseriesatsning för IFK Rättvik bandy.
Citera
2020-03-02, 13:34
  #40
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av 321j
https://sverigesradio.se/artikel/7412995


Efter att bandysäsongen nu tagit slut för IFK Motala, där laget fått kämpa mot både väder och dålig is på sin hemmaarena, riktar tränaren Mattias Sjöholm hård kritik mot kommunen.

De styrande politikerna vill första hand satsa på en ny så kallad ispist, med möjlighet att senare bygga på väggar och tak.
Att komma på tanken att bygga en ispist utomhus nu med de förutsättningar och det klimat vi har, känns som att kasta bort skattepengar, säger en upprörd Mattias Sjöholm till P4 Östergötland.

https://www.aftonbladet.se/sportbladet/a/y3rGpx/jag-hoppas-att-sd-kan-forlata-mig

Kommunen röstade då om att bekosta ett bandyhallsbygge men svaret blev, med en rösts marginal, nej. Detta sedan Sverigedemokraten Jan Andersson tryckt på fel knapp.

Bandyhall i Motala har verkligen varit en het fråga denna säsong. Det har varit uppskjutna matcher och laget har haft totalt 6-7 ordentliga träningspass ute på stor is. Detta beror på det mila vädret ute, blåsten men också att ispiseten i Motala är över 40 år och utarbetad. Den har aldrig bytts ut. Det var problem redan förra säsongen men inte alls som denna. Man har fått laga tillfälligt hela tiden för att släcka de värsta bränderna. Detta kostar ca 4 miljoner per säsong. Man har 300 kilo ammoniak under isen och vaktmästarna jobbar på att få is många kvällar och nätter. Trots detta gjorde Motala en fantastisk säsong sportsligt och kom till Åttondelsfinal. Helt fantastiskt med dessa förutsättningar!

Tyvärr har borgarna velat utreda bandyhall och intresset från de har varit svalt. Trots att man kan bygga lösningar på 20-50 miljoner har de stirrat sig blinda på en lösning på 90 miljoner. Detta för att det är enklare att säga nej? Till slut kom beslut, samma dag som första åttondelsfinalen, att det inte blir någon hall nu men kanske i framtiden och man har lagt in 20 miljoner i budgeten för nästa år för en ny ispist, men det kan plockas bort om Kommunens kostnader ökar. Borgarna gör detta trots att Kommuns ekonomi inte är så dålig och man har goda möjligheter till lån. Inte nog med detta, de rödgröna och SD ville rösta för bandyhall, men han från SD, som nu är vilde, var "upptagen" under denna röstning med annat skit, så en annan från SD fick hoppa in och röstade nej till bandyhall. Han röstade fel och det fall över med en röst och fick enorma konsekvenser. Hade han röstat rätt hade det blivit bandyhall. Men nu blir det ingen trots att majoritet finns i Kommunfullmäktige. Det blir alltså ingen bandyhall på ett par år nu och kanske en ispist efter nästa säsong. Ingen insatt vet dock hur det ska gå med nästa säsong och nuvarande ispist. Borgarna anser att det funkade med ispisten denna säsong och ska gör detta nästa också, men den försämrades rejält denna säsong från förra även om förra säsongen så var den inte bra heller. Det hade varit bättre att ta lån och fixa ispisten nu, för den kommer kosta 4-5 miljoner att driva kommande säsong. Räntan för ett lån på 20 miljoner ligger ju inte på ett år på 4-5 miljoner. Nu har spelarflykten börjat i laget, de engagerade och fansen är förbannade och nästan uppgivna. Det är kaos. Bandyn i Motala kommer dö om Alliansen styr mellan 2022-2026 också och är negativa till bandyhall.
__________________
Senast redigerad av 400Ben 2020-03-02 kl. 13:40.
Citera
2020-03-08, 20:35
  #41
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av 321j
elräkningen är ett återkommande problem.

Kylanläggningens kostnad kan man förstås inte göra något åt. Men spela hemmamatcherna på lördags- och söndagseftermiddagarna i stället, så slipper man använda belysningen.
Citera
2020-03-16, 22:37
  #42
Moderator
HelgeBuks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av 321j
Fantastiska lönenivåer i alla fall med sådan liten publik och årliga konkurshot:

https://www.aftonbladet.se/sportbladet/a/6jeRaQ/lonelista-2019-sa-tjanar-spelare-och-tranare-i-bandyns-elitserie

David Borwall Målvakt Vetlanda 976 400 kr
Ari Holopainen Tränare Vänersborg 902 400 kr
Robin Sundin Utespelare Hammarby 900 800 kr
Magnus Joneby Utespelare Västerås 836 800 kr
Ted Bergström Målvakt Hammarby 807 600 kr
Andreas Bergwall Målvakt (tränare) AIK 743 700 kr
Stefan Edberg Utespelare Västerås 700 100 kr
Jesper Jonsson Utespelare Västerås 674 500 kr
Joacim Forslund Tränare Sandviken 656 600 kr
Per Hellmyrs Mittfältare Bollnäs 652 200 kr
Linus Forslund Utespelare Sandviken 650 700 kr
Sven-Åke Olsson Tränare Bollnäs 647 500 kr
Johan Sixtensson Tränare Villa Lidköping 645 700 kr
Mattias Sjöholm Tränare Motala 644 600 kr

Nästan ingen av de där personerna tjänar alla sina pengar på bandyn... Kan tänka mig att Hellmyrs och Svenne Olsson håller på med bandy till 100%, möjligen Sixtensson också. Övriga: nja. Men man får väl ändå lyfta på hatten för att de lyckas kombinera elitbandy med så välbetalda jobb, det kan inte bli så mycket fritid över.
Citera
2020-03-18, 10:33
  #43
Medlem
tcxx646s avatar
Sixtensson har ett vanlig jobb vid sidan av. Jobbar som säljare på Viacon. Knappast inte 100% men ändå.
Citera
2020-03-18, 19:08
  #44
Medlem
DeValeras avatar
Ser vi långt tillbaka på bandyns historia har sporten haft otur från start. Det hålls ett europeiskt mästerskap före 1:a världskriget där Storbritannien vann och andra nationer som deltog var bla Tyskland, Frankrike Schweiz. Efter 1:a världskriget återhämtade sig bandyn inte. Dels så kom ishockey att ta över, sedan kanske också att det blev något varmare klimat i Västeuropa, och dammar och sjöar frös inte längre varje vinter. Detta varit ett stort avbräck för bandyn. Sporten har inte kunnat etablera sig som en Olympisk gren, vilket skulle ha ökat intresse för sporten i Nordamerika eller Centraleuropa.

För bandyn i Sverige har utvecklingen sett till antalet klubbar varit katastrofal. För att ta Södermanland som exempel på 60-talet 80-90 klubbar. På 70-talet runt 35 klubbar. Idag tror jag bara det är Katrineholm och Eskulstuna-Torshälla som är kvar. Vilka är anledningarna till denna utveckling? Det finns flera orsaker som samverkar på det minskade intresset. På 70-talet spelade Katrineholm, Hälleforsnäs, Eskilstuna BS, Värmbol bandy i högsta serien, och Katrineholm var svenska mästare under något år. I Södermanland har nog bandyn gått tillbaka allra starkas, följt av Värmland vad jag kan se.

Dels själva spelet, kräver 11 spelare på plan plus avbytare. Bandyn har spelats i många små orter, där vi sett en stor avfolkning under samma tid som antalet klubbar läggs ned. Befolkningsunderlaget till spelarmaterial sjunker. Om vi ser till invandringen så har förutom hos somalier i Borlänge haft svårt att ta till sig sporten. Invandrarungdomar sysslar hellre med tex fotboll, basket eller kampsporter. Den demografiska utvecklingen ser mörk ut för bandyn. Även kostnader för spelarnas utrustning är en faktor som får ungdomar att avhålla sig från att prova på bandyn.

I stora delar av Sverige minst konstfruset ute, och nu med extrema vintrar nästan krav på konstfruset inomhus. Många kommuner där bandyn är etablerad har dålig kommunal ekonomi. Att bygga bandyhallar är uteslutet för många, även stora kommuner som Göteborg och Stockholm saknar bandyhall. Därför ingen idé för GAIS att etablera sig som elitlag i bandy. Även att frysa en konstfrusen bandybana är för stor kostnad för vissa kommuner. Oxelösunds kommun lade ner bandyn pga. detta, Filipstads kommun, med en bandytradition som Lesjöfors, Filipstads If och Nykroppa AIK har vad jag hört inte fryst sin bana pga. ekonomiska skäl. Planens storlek ännu ett problem. Hade man spelat rinkbandy hade man kunnat dela hall med ishockeyn och sporten hade dessutom lättare kunnat etablera sig internationellt.

En annan faktor är konkurrens. Konkurrens från andra sporter och aktiviteter hos ungdomar, och hos vuxna om publiken. När bandyn var riktigt stor på 50, 60 och 70-talen så tränade ungdomarna fotboll på sommaren och bandy på vintern. Sedan har fotbollen börjat vinterträna och då finns mindre utrymme för att spela bandy, likaså var seniorverksamheten organiserad så. För de ungdomar som vill åka skridskor och utöva lagsport har ishockeyn blivit en för hård konkurrent som lyckats att attrahera ungdomar. En annan sport som tagit över ungdomars intresse är innebandyn som vuxit mycket kraftigt under de decennier som bandyn gått ned. Innebandyn kräver färre spelare och är billigare och lättare att utöva. Sedan kommer konkurrens från TV och dataspel och internet. Ungdomar är inte lika aktiva idag som för 40-50 år sedan, det finns andra aktiviteter som de prioriterar. Konkurrens om publiken ett annat problem. Varför se Boltic i Karlstad när Färjestad finns, samma i orter som Örebro, Västerås, Linköping etc.

När färre ungdomar söker sig till sporten kommer antalet potentiella ledare i framtiden att minska, så en ond cirkel uppstår. Färre och färre kommer att utöva sporten. Sedan har ishallarnas vara eller icke vara diskuterats. De kanske blir helt nödvändiga för att sporten ska kunna utövas, men de tar även till viss del död på charmen att gå på bandy med att frysa och ta med sig bandyportfölj.

Sålunda är det många faktorer som talar emot bandyn, ekonomiska, demografiska, publikmässiga, problem med återväxt etc. Finns det då någon framtid för bandyn? Ja, bandyn kan överleva lokalt, där det finns en bandykulturer, men jag tror att även i dessa bandynästen får sporten kämpa för sin överlevnad. Om sporten blev olympisk kanske på sikt en del länder som har en hockeykultur kunna få upp ett intresse och producera hyfsat spelarmaterial, men i nuläget tror jag inte bandyn är aktuell för OS, kanske någon annan vet bättre?

Jag hoppas verkligen att bandyn överlever som sport, tycket det är en viktig del av den svenska idrottskulturen, kanske bandyn kan bli starkare i Stockholm med derbyn mellan AIK och Hammarby.
Citera
2020-03-21, 14:45
  #45
Medlem
mikeymikeys avatar
Snart är det l bara i Lidköping det är bandy kultur.
Citera
2020-03-21, 15:28
  #46
Bannlyst
Men vad fan i helvete. Högtalare med publikljud, jag skäms ihjäl för fan.
Citera
2020-04-04, 04:55
  #47
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av 321j
Fantastiska lönenivåer i alla fall med sådan liten publik och årliga konkurshot:

https://www.aftonbladet.se/sportbladet/a/6jeRaQ/lonelista-2019-sa-tjanar-spelare-och-tranare-i-bandyns-elitserie

Mattias Sjöholm Tränare Motala 644 600 kr

Mattias Sjöholm tjänar inte några 50 000 kr i månaden av IFK Motala. Han har ett rätt välbetalt jobb inom IT på Kommunen som större delen av den lönen kommer ifrån. Listan du angav är personernas inkomst, inte personernas inkomst från bandyn. I Motala tex är alla spelare deltidsanställda och tjänar nog mellan 5-15K i månaden.
Citera
2020-04-04, 05:00
  #48
Medlem
Frågan om bandyhall i Motala efter att en person röstade fel togs upp igen och SD-personen som röstade fel förra gången ändrade åsikt denna gången och röstade samma som förra gången. Så blev ingen bandyhall denna gången heller. Nu krävs bandyhall till hösten 2022 för elitlicens. Inget Motala kommer klara av så bli max 2 säsonger till i högsta serien nu.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in