2018-01-20, 12:22
  #1
Medlem
Hej.

Läste nyligen att norrmännen kommer att göra en ny Olsenbanden film som kommer att ha premiär 2019.

https://www.dagsavisen.no/kultur/film/olsenbanden-pa-nye-eventyr-1.986291

Vad tror ni om detta?

Tror i alla fall att den blir hundra gånger bättre än "Jönssonligan den perfekta stöten".

För er som gillar Jönssonligan och inte sett Olsenbanden filmerna så rekommenderar jag dem starkt.
Citera
2018-01-20, 13:04
  #2
Medlem
Kumabjorns avatar
De Olsenbanden filmerna jag sett har varit danska.
Citera
2018-01-20, 17:53
  #3
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Kumabjorn
De Olsenbanden filmerna jag sett har varit danska.
Ja danska filmerna är originalet.

Själv har jag bara sett dem norska filmerna eftersom språket ät lättare att förstå.
Citera
2018-01-21, 19:51
  #4
Avslutad
Kan bli riktigt bra! Jag är en sucker för skandinavisk film! Intressant att se om filmen ska mångkulturaliseras, som senaste Jönssonligan (som jag ej sett).

Tror bara jag sett de danska Olsen-filmerna.. Dem ger jag inte mycket för. Men de tre danska i huvudrollerna är gamla danska favoriter, varför filmerna ändå har ett mysigt nostalgiskt värde.
Citera
2018-01-21, 19:54
  #5
Medlem
Cheeswisss avatar
Jag såg någon del på Lanzarote på 80-talet, genom någon barnklubb på hotellet.. till och med reseledaren sa att,, ähh gå och bada med er
Citera
2018-01-22, 11:18
  #6
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av D_V_S
Kan bli riktigt bra! Jag är en sucker för skandinavisk film! Intressant att se om filmen ska mångkulturaliseras, som senaste Jönssonligan (som jag ej sett).

Tror bara jag sett de danska Olsen-filmerna.. Dem ger jag inte mycket för. Men de tre danska i huvudrollerna är gamla danska favoriter, varför filmerna ändå har ett mysigt nostalgiskt värde.
Olsenbanden är enormt populära i både Danmark och Norge dock är det synd att dem varken går på någon tv kanal här i Sverige eller finns på DVD med svensk text.

Tror att dem norska skådespelarna är mer kända för den svenska publiken.
Arve Opsahl som spelar Egon Olsen har gjort en del stand up på SVT under 70 talet.
Dynamit-Harry spelas av Harald Heide-Steen Jr är mest känd i Svergie för tandläkarsketchen Volvo sonett.

Aud Schønemann som spelar Valborg som är även känd som Fleksnes mamma och även Rolv Wesenlund själv spelar Hotellinspektör en Olsenbanden film.

Även Jon Skolmen spelar väktare i den näst sista filmen.
Citera
2023-06-14, 21:54
  #7
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av olah27
Olsenbanden är enormt populära i både Danmark och Norge dock är det synd att dem varken går på någon tv kanal här i Sverige eller finns på DVD med svensk text.
Att dom danska filmerna aldrig sänts på svensk TV skulle man kunna misstänka har att göra med att inga kanalhus vill stöta sig med SF och dom svenska inblandade producenterna, då dom danska och norska förlagorna stundtals är klart bättre än dom svenska, och då blotta visningar av filmerna avslöjar för dom som inte känner till det att Jönssonligan är remakes, vilket märkligt många inte verkar känna till.

Att dom danska och norska boxarna saknar svensk text är dock mycket sorgligt. Vad jag sett har dom norska utgåvorna bara norsk och engelsk text, dom danska har bara dansk. Ingen av dom har haft svensk nån gång vad jag vet. Dom norska kan man följa med i utan problem, dom danska är lite klurigare men en rolig utmaning. Jag har börjat plöja alla dom gamla danska och norska fram till 1984 men kommit av mig, ska ta tag i det snart.

Netflix hade* vad jag såg köpt in dom gamla Jönssonligan-filmerna med Ekman, vilket känns ganska meningslöst eftersom dom ändå nästan alltid finns på CMore eller Viaplay. Man kunde önskat att Netflix siktade in sig på alla gamla danska och norska Olsen-banden istället. Det hade varit värt mycket.

OffTopic: *Dom äldsta Jönssonligan-filmerna skulle dykt upp 1 Juni stod det men det har dom inte gjort, så antingen gällde det andra Netflix-regioner men att det av misstag dök upp på svenska, eller så har det blivit försenat.

Edit: Dom äldsta svenska Jönssonligan-filmerna finns på Netflix i Island och minst 1½ dussin icke-nordiska Europeiska länder, dock sedan längre bak i tiden än 1 Juni. Ser även att dom svenska finns hos flera streamingtjänster i både Danmark och Norge, men det omvända gäller inte. Svenskarna ska skyddas i tron att dom är bäst.
__________________
Senast redigerad av pumahunter 2023-06-14 kl. 22:31.
Citera
2023-06-22, 15:00
  #8
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Mr-Mr
De danbska Olsenband filmerna visades visst i Sverige, på Filmnet tidigt 90-tal så visades alla Olsenband filmerna, jag såg dem då och häpnade över hur mycket som kom från dom danska filmerna..
Är du säker att du minns rätt? Jag såg också Olsenbanden-filmerna när dom sändes på FilmNet 1991 och framåt, men jag minns inte säkert huruvida det var dom danska eller norska versionerna, så jag har fått använda SMDB till hjälp, och där finns uteslutande listningar på dom norska versionerna med Arve Opsahl som Egon under 1991-1992, finns inte en enda träff med Ove Sprogøe oavsett hur man stavar han efternamn, fören TV1000 visade den nya danska Olsenbandens sidste stik (1998) först efter sekelskiftet.

https://smdb.kb.se/catalog/search?q=titel%3Aolsenband*+typ%3Atv&sort=OLDEST

https://smdb.kb.se/catalog/search?q=%22Ove+Sprog%C3%B8e%22&sort=OLDEST
https://smdb.kb.se/catalog/search?q=%22Ove+Sprog%C3%B6e%22&sort=OLDEST

SMDB's databas är långt ifrån komplett så FilmNet mycket väl sånt dom danska också, men anledningen att FilmNet sände just dom norska finns en förklaring till. Norska TeamFilm A/S som producerade dom första 13 norska Olsenbanden-filmerna sålde rättigheterna någon gång efter sista filmen från 1984 hade gått klart, till VIP Scandinavia, varefter dom senare såldes vidare, vid en tidpunkt till Polygram, som i sin tur sålde dem till Esselte, som sedan lämnade rättigheterna till sitt dotterbolag FilmNet, varvid dom kunde visas på just FilmNet. Senare hamnade rättigheterna under 90-talet hos Kommunenes Filmcentral, innan dom gick vidare vid KF's nedläggning runt sekelskiftet.
Citera
2026-09-24, 07:08
  #9
Medlem
Jag har inte sett så mycket av dom svenska , 2 bara.....Johannes Brost va i en av dom

Dansk vs norsk versjon , lite kuriosa :

i film #2 tycker jag Andy Andersen (var ingen skådis fast jobbade i Nato då) va best som den am. gangster Serafimo , danska versjonen blev mer anonym vs Andy tycker jag....Andy va lite "intimidating"

Samma med boven "Johan Morgan" i norska film #6 "OBs sista bedrifter" , i norska versjonen verkar han va mer ond eller nåt

Så har man ju näst sista norska filmen "Men OB var inte dö" , norska Benny (Sverre Holm) gjorde den storyn (falsk konst etc)

Øivind Blunck spelade polisen Valter Holm i 5 norska OB filmer 1977-82. Holm tyckte "Hermansen" (aka Mortensen/Jensen i danska versjonen) va lite fjantig

Precis som Opsahl e han komiker (han var even "Reidar" , en imitasjon på tonåring och senare "Fritjof" , lite Fonzie wannabe lol)
__________________
Senast redigerad av qmzamqckalrtgj 2026-09-24 kl. 07:21.
Citera
2026-09-24, 08:55
  #10
Medlem
Bartman777s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av pumahunter
Att dom danska filmerna aldrig sänts på svensk TV skulle man kunna misstänka har att göra med att inga kanalhus vill stöta sig med SF och dom svenska inblandade producenterna, då dom danska och norska förlagorna stundtals är klart bättre än dom svenska, och då blotta visningar av filmerna avslöjar för dom som inte känner till det att Jönssonligan är remakes, vilket märkligt många inte verkar känna till.

Att dom danska och norska boxarna saknar svensk text är dock mycket sorgligt. Vad jag sett har dom norska utgåvorna bara norsk och engelsk text, dom danska har bara dansk. Ingen av dom har haft svensk nån gång vad jag vet.
Detta är vad jag också sökt mig fram till... tyvärr saknas text på de danska originalfilmerna. De norska har jag inte kollat upp hur det ligger till med, men jag litar på dig. Engelsk text funkar för mig, men att de danska inte har någon text kommer inte gå att titta på för mig. Jag är rätt kass på att förstå både danska och norska om jag inte har någon undertext som stöd.

Jag önskar verkligen att de danska filmerna läggs upp på tex svtplay så vi får svensk undertext, eller att det släpps en dvd-utgåva med svensk/engelsk text. Jag vill så gärna se dom, men tills dess är det för mig lönlöst.

Vad tror ni om chanserna till någon release (eller streaming) med undertext på de danska filmerna?
Jag får kanske försöka få tag i de norska filmerna med engelsk text till att börja med...
Citera
2026-09-24, 09:06
  #11
Medlem
hippilis avatar
Jönssonligen kör chevrolet impala 64

Danska olsenbanden kör chevrolet biscayne 59

Vad kör dom i den norska?
Citera
2026-09-24, 23:28
  #12
Medlem
Dom kör flera biler från 50/60 talet på norska versjonen

Tyverr har dom norska OB dvds bara engelsk text & out of print
__________________
Senast redigerad av qmzamqckalrtgj 2026-09-24 kl. 23:51.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in