Citat:
Ursprungligen postat av mkgga
Cigarr- och piprök är mer basisk och tas därför lätt upp genom slemhinnorna i munnen. Cigarettröken är surare, och därför måste röken dras ner i lungorna för att ämnena i den ska tas upp i blodomloppet.
Det stämmer bra. Själv drar jag ca 30% halsbloss på en pipa. Pip- och cigarrtobak har betydligt lägre nikotinhalt än cigg och snus också.
Med snus får man i sig ca 1% av nikotinet per minut och efter 20-30min har man fått ur så mycket nikotin som går att få ut ur snus. Så har en prilla 8mg nikotin får man i sig knappt 1,5mg nikotin på 30 minuter.
Med cigg får man i sig så mycket nikotin som det står på paketet på en cigg om man röker likadant som mätmaskinerna de använder. Korta bloss som du andas ut snabbt ger såklart mindre nikotin och djupa bloss som man håller i lungorna längre ger förståss mer nikotin.