Citat:
Ursprungligen postat av
SalazarSlytherin
Snubben som räknar sealed indictments har nu gått igenom 36 av 94 district courts. Nu minst 1 183 sealed indictments.
https://twitter.com/damartin32/status/930612380761051137
Spännande!
Citat:
Ursprungligen postat av
Sdoko
Nytt från Q(?).
http://archive.4plebs.org/pol/thread/149463784/#149467690
Tycks skilja sig ganska mycket från tidigare poster, enligt mitt tyckte. Färre frågor och mer statements och en massa verser?
Citat:
Who financed 9-11?
Who was Bin Laden’s handler?
Why was the Clowns In America tasked to hunt/kill/capture UBL?
Why not MI?
If we found UBL, eliminated his security, why would we immediately kill him and not take him alive?
Why wouldn’t we want to capture UBL alive and extract other possible T-level events?
Jag skapade en tråd för ca 1,5 år sedan om just Bin Ladens död.
Väldigt mycket konstigheter!
(FB) Vad finns det för bevis gällande Osama bin Ladens död?
Citat:
USA lyckas döda världens mest efterlysta man i närstrid, men istället för att visa upp bin Laden för nationen och resten av världen så dumpar man kroppen i havet Varför? Sen när bryr sig USA om islamska traditioner?
Citat:
- Inga videoklipp eller bilder, trots att allt filmades på plats.
- Kroppen dumpades i havet, varför? Varför finns det inga konkreta bevis för detta?
- Inga resultat från DNA-proverna man tog.
- Många av de SEALS som deltog i operationen dog i en helikopterkrasch kort efter.
Vad exakt bevisar att bin Laden blivit dödad av USA 2011, förutom deras egna ord?
Citat:
Man hade inget måttband, så en SEAL fick lägga sig brevid liket för att bedömma längd.
Ett "facial recognition"-program ansåg att personen man dödat var bin Laden med 90-95% säkerhet. Varför inte släppa resultaten? Vad var det för program man använde och varför skulle detta vara bättre än exempelvis DNA-tester?
Flera prover ska ha tagits för DNA-analys. Varför har man inte delgivit resultaten än? Man hade redan prover från systern, varför inte släppa en jämförelse som visar att liket och systern faktiskt är släkt?
Citat:
Det gäller världens mest eftersöka man, den man ansåg vara hjärnan bakom den största attacken på "The Free World" någonsin. Jakten har pågått i 10 år, tiotusentals amerikaner har fått sätta livet till, kostnaderna uppskattas till flera biljarder dollar beroende på hur man räknar, resulterat i ett övervakningssamhälle som trampar på de ena rättigheterna efter de andra.
Kommer han avrättas eller väntar livstid?
Kommer han torteras?
Kommer han avslöja något om Al Qaida eller andra terrororganisationer? Vad för info kan vi lyckas krama ur honom?
Vad kommer han säga under rättegången?
Fatta den president som kallar världens journalister till presskonferens och kyligt säger "Ladies and gents - We got him!"
sen bär vakter in fucking bin Laden på scenen, iförd handfängsel och pyjamas.
Fatta rubrikerna, fatta patriotismen som skulle flöda, fatta stödet den presidenten skulle få i pollsen.
Så. Man hittar hans gömställe och har hur många alternativ som helst för att äntligen fånga honom. Ska vi gasa byggnaden så att alla somnar och sen bara plocka ut honom? Ska vi omringa den med hela jävla militären och säga "kom ut"? Ska vi klä ut några SEALS till pizzabud och knacka på för att sen ta honom?
Nej. Man skickar in 30 SEALS mitt i natten och blåser skallen av honom. Kunde skjutit honom i benen, kunde använt gummikulor, kunde använt något av alla de top secret non lethal weapons som USAs militär faktiskt besitter. Men nej, kula i skallen. Sen dumpar man kroppen i havet utan några som helst vittnen och vägrar släppa något som helst konkret bevis på att han faktiskt befann sig i byggnaden.
Smygbild tagen dagen innan som visar när han står och hänger på balkongen? Bild på någon av hans fruar som bevisar att de faktiskt befann sig där? Någonting?!
Citat:
Man är 25 pers utrustade med nightvision, i ett område där strömmen är helt klippt - bara det är ett gigantiskt taktiskt övertag.
Bin Laden tittar fram från sovrummet och blir då skjuten på av en SEAL. Man går in och skjuter honom direkt med två skott i pannan när han står bakom en kvinna med båda händer på hennes axlar, obeväpnad - ingen ordväxling, bara pang pang
Det fanns vapen i rummet, men eftersom han hade båda händer på hennes axlar så borde det inte varit speciellt svårt att få ut honom levande.
För övrigt, läser man Wikipedia-artikeln så står det i detalj vilka vapen man använde, vilka teams som var med, hur man flög in, vilka som fanns i huset etc etc etc. Varför inte bara visa bilderna fram till att man kommer in i rummet och han står med händerna på kvinnans axlar? Klipp innan första skottet avlossas. Varför inte bara visa en enda stillbild från Robert O’Neills (han som skjöt det dödande skottet) kamera?