Citat:
Ursprungligen postat av
assburger913
Trump borde förbjuda denna vidriga och äckliga gruppen. De som inte har jobb har tid att gå runt och demonstrera och man undrar varför de nu måste ha masker på sig om de nu är så modiga och inte har en demonstration som anledning till att slå sönder butiker. Det är alltid butiker i andras kvarter de tar sönder. Man är anti kapitalism men när det kommer till pengar skulle de bli påsatta för en fem krona.
Jag tror att det är redan omöjligt, dom sitter i regeringen.
Det att dom slår sönder privata företagarnas butiker får en att gråta. Och visar att dom kommer inte med freden i tankarna.
Rysslands revolution gick till så, att kungfamiljen trodde att militären kan lugna ner kommunisternas uppror. Men militären var på folkets sida och kungafamiljen avrättades.
Samma i Frankrikes revolution.
Amerikanarna, som hade ordnat och finansierat den ryska revolutionen, var i shock när dom såg hur vanliga människor slaktas som djur. Men blundade ögonen.
Samma i den franska revolutionen.
Giljotinerna var på full gång emedan kommunisterna deklarerade om fred, rättighet och bröd till folket....
Vem vet, kanske militären vänder sig emot Trump?
Det är alltid bättre att vara förberedd på det värsta. Man kan sucka av lättnad om det värsta inte händer och man blir inte paralyserad om det värsta händer.