Efter mitt långa inför-inlägg missade jag såklart tävlingarna idag, har iaf kollat resultaten nu i efterhand. Damloppet tycker jag inte det finns mycket att säga om, Wikén vann, MMK satsade men höll inte. Typiskt premiärlopp.
Bra gjort av damjuniorerna att ta en trippel när hela J-landslaget saknas, Norge hade som sagt ett par rätt bra åkare med, och Schweiziskan var med på JVM ifjol och slog då Lundgren klart på 5km fritt. Hansson nytt spännande namn, Persson pånyttfödd efter svagt fjolår och segrande Oskarsson med bästa loppet i karriären.
Herrarna? Klart godkänt av Lageson, visar att han är ett nummer större än de andra deltagande svenskarna. Brukar ju också åka bättre och bättre ju längre säsongen går. I övrigt inte mycket att notera för svensk del. Danielsson först av U23, men bara fem sekunder till Fredriksson så inget som säger någonting.
Surt med norsk seger på juniorsidan dock, men med Rosjö borta så... Johansson och Poromaa bättre i klassiskt. Segrande norrmannen överpresterar verkligen i Bruksvallarna varje år, och då jämför jag med de andra norrmännen.
Dagens formbesked annars i Finland. Pärmen och Bollen!
__________________
Senast redigerad av Thax21 2017-11-11 kl. 19:43.
Intressant med sprinten idag. DNS på Jenny Solin och då blir det väl Lockner mot Olsson om segern. Even Northug tydligen till start idag på herrsidan. Bland juniorerna så blir det intressant att se Hagström mot Lindström och Sjödén men kan ju tänkas att de utmanas av flera andra åkare också. Adam Persson favorit på killsidan?
Fin mix med längdåkning och backhoppning i FIS livetjänst.
Inga fungerande liveresultat från Finland (än så länge iaf).
Edit: nu fungerar liveresultaten från Bruksvallarna
__________________
Senast redigerad av Alkibiades 2017-11-12 kl. 09:10.
Pål Troen Aune snabbast i herrkvalet före Marcus Grate, Anton Lindblad och Event Northug.
Moa Olsson snabbast i damkvalet före Jackline Lockner och Emma Thalin.
Nykomlingen Moa Hansson krossar i tjejernas juniorkval, 5 sekunder före Tilde Bångman och 8 sekunder före Lea Fisher. Sofia Oskarsson, Hanne Wilberg Rofstad och Johanna Hagström därefter. Hansson helt i nivå med kvaltiderna för topptrion i damseniorklassen.
__________________
Senast redigerad av Alkibiades 2017-11-12 kl. 10:06.
Piippo som väntat en bit efter vid 0,1km. Få se om hon kommit igång vid 4,0.
Jodå. Tar knapp ledning vid 4,0 och 4,3. Nu är hon igång.
Hmm, Kyllönen går bäst. Oväntat.
Lite sämre andra varv än jag hoppats på Piippo. Tappar en del placeringar.
Emelie Kristoffersen åker in på nästan samma tid som hon vann på ifjol men det räcker inte för Kyllönen slår henne med 8 sekunder. Kyllönen är 26 sekunder bättre iår än hon var ifjol i samma lopp.
__________________
Senast redigerad av rcs 2017-11-12 kl. 10:17.
Kristoffersen, Durkina, Istomina och Shevchenko är ju inga toppåkare direkt så hur skall man värdera resultaten i damloppet i Mounio? Svagt lopp av Kowalczyk också.
Aldrig hört namnet SNILDALSLI förr. Kom på 120:e plats på NM 5km fritt på våren, fast då hade hon nog en av sina sämre dagar. Svårt att värdera resultaten.