Citat:
Ursprungligen postat av
Medborgargardist
Vad är ditt alternativ, de har redan lämnat in en inhibitation och överklagat, ska de trotsa polisen och bli gripna för våldsamt upplopp bara för att göra en poäng, eller menar du att de borde ställa in demonstrationen 1 dag innan i protest? Det är väl bara att gå den vägen som polisen säger och sedan göra en poäng av att polismakten i Sverige och staten är en bananrepublik som inte respekterar lagen. De kan omöjligen tjäna något på att ställa till en scen.
Jag har skrivit det flera gånger om du kan läsa. Man skulle ha lämnat in en eller flera nya ansökningar om demonstrationstillstånd. Man skulle ha krävt en alternativ väg som är minst lika bra som den tilltänkta. Naturligtvis behöver man inte acceptera att gå en raksträcka på 840 meter.
Man skulle inte ha överklagat något man aldrig kan vinna, utan lämnat in en ny ansökan om demonstrationstillstånd med en minst lika bra väg åt mot något annat torg eller med en helt annan väg till Gustav Adolfs Torg.
Som det är nu blir demonstrationen meningslös på 840 meter mellan två arenor tre timmar kortare än tänkt. Man kunde mycket väl ha ansökt om en annan väg som var lik den man först ansökte om. Det finns inget som helst egenvärde i att gå den vägen man först begärde vad jag kan se. Då borde man lika gärna kunna gå en annan och ha lämnat andra förslag på vägar man velat gå i en ny ansökan direkt när den första förändrades. Då skulle man ha insett att loppet var kört med den vägen då man aldrig kan vinna mot polisen, rättsväsendet med mera som NS när dom vill motarbeta och trakassera denna grupp.