2017-07-17, 07:38
  #1
Medlem
OstermalmWeeknds avatar
SR, Sveriges Radio, Morgonekot, berättar idag att få svenskar känner till att barn kan få pengar av svenska staten, om de bevittnat verbalt lr fysiskt våld lr hot emellan sina föräldrar lr av dem som i rollen av deras föräldrar om den förälder som anses förövaren blir dömd.

Denna ersättning benämns "brottsskadeofferersättning", på FB skrivs detta brott skade offer ersättning.

Minst 5.000 kronor, upp till i genomsnitt knappt 7.000 kronor, per tillfälle.

Bättre förtjänst, än sälja jultidningar lr chokladbollar, mindre jobbigt än prata smuts på nätet med fula gubbar.

Tipsa dina telingar så de kan tjäna en sudd. Egna pengar, är inte fy skäms.

Länk: http://sverigesradio.se/sida/artikel.aspx?programid=83&artikel=6736167

Citat, ifrån länken:

"Det är Brottsoffermyndigheten som tar emot ansökningar om och betalar ut brottsskadeersättning. Barn som inte själva är brottsoffer men som sett eller hört våld mot en närstående kan få ersättningen. Det handlar i genomsnitt om knappt 7000 kronor, lägsta ersättningen är 5000 kronor.
– Vi har senaste åren haft mellan 300-350 ansökningar, säger Annika Öster, generaldirektör på Brottsoffermyndigheten.
Ungefär 70 procent av ansökningarna leder till att ersättning utbetalas.
– Barnen som bevittnar ses inte som brottsoffer i den vanliga rättsprocessen så de kan aldrig få skadestånd bara för bevittnandet. Det här är en exklusiv möjlighet för de här barnen att få någon form av kompensation och upprättelse som staten står för."



Att diskutera: Visste du, att var gång du säger "hora" hemma och torskar dit för det, så kan dina telingar ansöka om att casha in? Är detta ett bra svenskt system? Får våra unga rätt känsla för hur tjäna pengar med detta system?
Citera
2017-07-17, 07:54
  #2
Medlem
micro113s avatar
Förbannat osmaklig vinkel från dig.

Det handlar inte om barn vars föräldrar varit fula i munnen mot varandra.
Det handlar om barn som tvingats lyssna på våld mellan föräldrar, när förälder eller annat syskon utsätts för våld, om grova hot osv...

Och ja - det är en form av misshandel och skadar definitivt barn att behöva vara vittnen till sådant.
Citera
2017-07-17, 08:42
  #3
Medlem
von-Boegroeffs avatar
Är ungarna gjorda av glas eller? fyfan man får inte bruka vilket språk man vill längre vare sig på gatorna eller hemma. kommer aldrig skaffa barn så länge jag bor kvar i Sverige
Citera
2017-07-17, 09:16
  #4
Medlem
filmfreaks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av von-Boegroeff
Är ungarna gjorda av glas eller? fyfan man får inte bruka vilket språk man vill längre vare sig på gatorna eller hemma. kommer aldrig skaffa barn så länge jag bor kvar i Sverige
TS vinklade till den länkade artikeln väldigt hårt, du missade ironin och föll rakt i fällan. Somma om, du kan använda det språk du vill så länge du inte agerar olämpligt, i juridisk mening, mot barn eller partner. Sedan är det ändå klokt att inte utsätta små barn för alltför infekterade svårbegripliga konflikter och gräl då barn tenderar att skuldsätta sig själva och/eller oroa sig för att deras familj ska upplösas.
Citera
2017-07-17, 10:45
  #5
Medlem
HGs avatar
Men en förälder måste ju bli dömd i rätten.
Citera
2017-07-17, 11:44
  #6
Avstängd
AutDisceAutDiscedes avatar
Kan ts eller någon annan förklara hur man skall uttyda och läsa "överskriften"?
Citera
2017-07-17, 19:03
  #7
Medlem
VanligtNamns avatar
Tycker sånt här är så hjärndött. Ett barn blir emotionellt skadat på grund av att en förälder slår en annan och det ska 5000-7000 kronor ändra på? För att "dom blir sedda"? Kan man inte ge ut gratis terapisamtal för ungarna istället?

Man hade kunnat lägga de där pengarna på något vettigt, kanske ett hem för barn som inte kan bo hemma?

De där pengarna kommer ju ändå till 50% tas av föräldrarna.
Citera
2017-07-29, 05:54
  #8
Medlem
heropsychodreamers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av von-Boegroeff
Är ungarna gjorda av glas eller? fyfan man får inte bruka vilket språk man vill längre vare sig på gatorna eller hemma. kommer aldrig skaffa barn så länge jag bor kvar i Sverige

Det krävs en dom.
Citera
2017-07-29, 13:03
  #9
Medlem
SkepticalHippos avatar
Rubrik ändrad för tydlighet.

Utgången rubrik: "Ungar! Sa' Farsan "hora" hemma och torskade? Pengar att tjäna!"

/Moderator
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in