2017-04-07, 23:31
  #2281
Medlem
S.Kandals avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Dofterna
Ekeroth har intervjuats och Åkessons telegram har lästs upp.

Åfan, det har jag totalt missat.
Citera
2017-04-07, 23:31
  #2282
Medlem
GostaBohmans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Syclone71
Vem skulle han annars gjort det till? Dig? Henrik Schyffert eller varför inte Jonas Gadell?

Statsministern kanske?
Citera
2017-04-07, 23:32
  #2283
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av jugbandblues
det är i så fall den andre uzbeken på en vecka (?) som begår terrordåd i europa. nissen i st petersburg var också sprungen ur detta turkfolk.

den springande punkten är givetvis varför i helvete han befinner sig i sverige

Det står att hans modersmål är arabiska i den svenska id-bild som las upp på honom här. Knappast någon uzbekier. Eller finns det flera gärningsmän?
Citera
2017-04-07, 23:32
  #2284
Medlem
Ducadreams avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Escobar.
Fan, var i närheten när man hörde folk skrika och ambulanser. Fick gå i typ 2 timmar för att komma hem - lokaltrafiken e helt körd.

Var 10 minuter från där det hände och var där runt vid den tidpunkt det hände. Paniken man såg i folks ansikten. Jag kom hem för sådär 30 minuter sen pga inställd tåg.
Citera
2017-04-07, 23:32
  #2285
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av sebno1
Man funderar ju lite på vad denna misstänkta gör i Märsta när han bor söder om stan? Det är väl så långt bort från söder om stan man kan komma. Är det i Märsta han skulle vara skriven då eller, annars låter det ju riktigt konstigt.

Kan ha varit så enkelt att det var första tåget som gick just då. Första bästa tåg så långt bort som möjligt. Annars har han väl några jävla jihad-polare där.
Citera
2017-04-07, 23:33
  #2286
Medlem
Pastor Greens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av S.Kandal
Nu har SVT vevat intervjuer med moderater, socialdemokrater, vänsterpartister, liberaler och miljöpartister.

Dock...

Inte ett ljud från vårt i dag största parti, Sverigedemokraterna. Det parti som varnat för just detta i årtionden.

SVT är fanimig äckligt agendasättande!

Ekroth blev kort intervjuad under eftermiddagen. Han såg ordentligt sliten ut vid 17-snåret kan jag meddela.
Citera
2017-04-07, 23:33
  #2287
Medlem
jugbandbluess avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Luton
Snyggt grävt, han har i sin tur en vän boende i Södertälje.
På dennes profilbild står han med sina(?) 4 barn, den gripne var väl fyrabarnsfar?
Otroligt långsökt jag vet, mannens namn är iaf *устам Ахмедов
*=P
Kopiera och sök bland den förstnämndes vänner.

det finns ingen med det namnet i tälje, däremot en annan ahmedov som har byggfirma. 40 år. hittar ingen rustam.
Citera
2017-04-07, 23:33
  #2288
Medlem
skunkjobbs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Jadulillaluring
Sök information om Nato operation Gladio B, så kommer du förstå varför det är Uzbeker just nu som utför dessa saker.
Det är väl bättre att du berättar om du vet istället för att hänvisa till att andra ska söka.
Citera
2017-04-07, 23:33
  #2289
Medlem
Troians avatar
Citat:
Ursprungligen postat av mitthopp
Hur kom GM undan ?

Han gick eller sprang väl, skulle jag tro. Man kan nog inte förvänta sig att någon ska stå kvar och titta vem som kliver ur bilen, och sedan ta upp jakten på denne.
Citera
2017-04-07, 23:34
  #2290
Medlem
Linguass avatar
Det är väldigt osannolikt att han kommer från Uzbekistan (kollade bilden samt namnet). Känns mer som propaganda för att leda bort eventuell negativ uppmärksamhet från våra flyktingar...

För det första ser han inte ut som en person från Uzbekistan. Folk från Uzbekistan ser mer ut som asiater medans GM uppenbarligen är från mellanöstern. Namnet "Muhammed" är för det andra inte ett poppulärt namn i Uzbekistan (dom har en annan variant). Det är ett 100% arabiskt namn.

Låt er inte luras...
Citera
2017-04-07, 23:34
  #2291
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Zivan
Ja, den misstänkte iaf.

OK, dem misstänker att han körde lastbilen, men hur kom han undan ?
Han hade alla blickar på sig.
Citera
2017-04-07, 23:34
  #2292
Medlem
Gamlings avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MrSkargard
SD kan ju ha tackat nej. Jimmie kanske skulle på gayklubb igen?

Är du homofob, eller?

Nej, vi vet nog alla vad det beror på, eller hur? Om SD skulle ha blivit inbjudna men tackat nej skulle SVT ha hoppat på möjligheten att misstänkliggöra SD's anledning direkt. Så, eftersom det är tyst från SR/SVT kan vi nog utgå ifrån att JÅ inte fått någon inbjudan!
__________________
Senast redigerad av Gamling 2017-04-07 kl. 23:36.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in