[quote=MagisterBister|60309723]
Citat:
Ursprungligen postat av
DragonOnWall8
Det är faktiskt svårt att INTE tro att vår statligt kontrollerade TV har en agenda att dupera folket. De har hela tiden ett tilltal där de svävar nånstans mellan sanning och lögn.
Bara som repliken "inte sedan Balkan-kriget på 90-talet har vårt land tagit emot SÅ många flyktingar". Det kan inte finnas något annat skäl att säga så än att försöka invagga befolkningen i villfarelsen att den senaste flyktingkrisen är lindrigare än vad de brukar vara.
De kunde lika gärna sagt "inte sedan Eldkvarn brann" eller "inte sedan tåget över Bält" eller "inte sedan inlandsisen smälte". För 2015 kom det mer asylsökande än någonsin. Det var faktiskt rätt så exakt dubbelt så många som kom det näst värsta olycksåret 1992.
På detta utstuderade vis använder de uttalande som förvisso inte är lögn, men ändå ger en helt felaktig bild av verkligheten.
Likadant som själva ordet "flykting". Man är inte flykting bara för att man kommer hit och förväntar sig livstids försörjning. Det enda vi vet om dem som kommer är att de söker asyl. Om de är berättigade till asyl är en helt annan sak.
SVT är statsi television , svt största inspirationskällor är Baganda Bob och krymplingen Jospeh Goobbels.
När man låter politiker ifrån vänsterpartiet komma till tals då kan man bara skämmas som svensk och tänka på alla dessa 100 miljoner människor som VPK har varit med och mördat.