Citat:
Ursprungligen postat av
topoftheline
Hej!
Jag sålde en hemsida för 8900kronor för ca 3 veckor sedan. En person svarade på min annons på blocket och ville köpa sidan. Vi kom överens om själva affären på telefon, men har även mycket malkontakt och sms vi skrivit om detta.
Nu har det gått 2 veckor sedan han skulle betala, men han har fortfarande inte gjort det. Sidan är överlåten på honom, men han har inte fått lösenordet till den, så han kan inte göra något.
Han kommer bara med nya ursäkter varje dag.
Jag skapade en faktura till honom som aldrig blev skickad, då han lät så övertygande om att det inte var några problem med betalningen.
Det går väll inte skicka fakturan såhär i efterhand ? eller går det skicka en påminelse?
Är det någon som har nått tips på hur jag kan göra för att få mina pengar?
Kan givetvis polisanmäla honom, men har inte lust att vänta i ett år på pengarna.
Går det ta ut ränta på något sätt?
Mvh
Vad har köparen fått för typ av betalningsanmaning? Har det framgått när köpeskillingen skall erläggas?
Du skriver om polisanmäla - för vad? Ser inte att det kan ha begåtts något brott i sammanhanget.
Ränta, ja, men har ni inte avtalat annat så är det enligt räntelagen, blir inte många kronor på den summan. Dessutom måste det givetvis ha framgått tydligt när skulden förfaller till betalning.