2017-03-31, 10:41
  #205
Medlem
senaps avatar
Citat:
Ursprungligen postat av POJKSCOUTEN
Nu går vi lite ot men om en tjej som är 13 vill sälja sin kropp så bör hon få göra det.

Där håller jag med dig, vad en människa gör med sin egen kropp ska ingen annan bry sig om. Ledsam är ändock tanken på vad ett barn som hamnat i den situationen har råkat ut för i sitt liv. Men det är mycket riktigt OT och ska inte diskuteras här.

Möjligt undantag vore en sidodiskussion om vad det är i just den japanska (Öst Asien generellt?) kulturen som leder till att så många barn säljs som boskap. Den är jag inte personligen intresserad av att delta i, men skulle med glädje följa den.
Citera
2017-03-31, 13:18
  #206
Medlem
Kumabjorns avatar
Citat:
Ursprungligen postat av JalleKalleBalle
Det kom lite svar om alkoholkulturen i Japan

Ett av världens mest alkohliserade länder
sitt spädbarn dricka mjölk, med extrema mängder kokain (kakuseizai) i. Spädbarnet dog.


Kakuseizai (覚醒剤) är amfetamin, inte kokain.
Citera
2017-03-31, 14:22
  #207
Medlem
RonnyRasks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av JalleKalleBalle
Det kom lite svar om alkoholkulturen i Japan

Ett av världens mest alkohliserade länder

Fast är det verkligen så utbrett med regelrätt alkoholism i Japan? Visst kan man dricka varje dag och fortfarande jobba i ganska så många år - men till sist säger kroppen ifrån, speciellt om man kombinerar sitt drickande med Japans arbetskultur där man i princip jobbar ihjäl sig. Dessutom finner jag det väldigt konstigt att medellivslängden i Japan skulle vara en av de högsta i världen samtidigt som de skulle konsumera alkohol i den utsträckning som du påstår.
Citera
2017-03-31, 15:06
  #208
Medlem
Somatons avatar
Bra tråd, tack!

Såg den bara en stund efter jag snubblat över den här videon

http://radikal.ru/videogallery#aid=6142166200&rnd=9&sm=true&tag=%D1% 82%D0%B0%D0%BD%D1%86%D1%8B

Den fick mig att vilja flytta till Japan tillsammans med vetskapen om god mat. Men nu har jag börjat tänka om igen. Onekligen behöver Japan gå i terapi (möjligtvis parterapi tillsammans med Kina). Jag skulle aldrig palla ett sådant fysiskt och psykiskt slit.

Hur går det för ekonomiskt oberoende människor, är det möjligt att ställa sig utanför de extrema kraven om man inte behöver slita för brödfödan? Det kanske är en svår fråga men borde inte överklassen vara lättare att komma in på livet om de själva kan distansera sig från kulturgalenskapen, mer chill där?
Citera
2017-03-31, 16:33
  #209
Medlem
På tal om den stora porrindustrin och prostitutionen så är det här en målande artikel om hur stora rövhål dom är mot sina kvinnor. Sen har dom enorma problem med sexövergrepp på tåg, mycket riktat mot småbarn.

http://www.japantimes.co.jp/news/2016/03/04/national/social-issues/rights-group-japan-needs-law-moves-force-young-women-appear-porn-videos/#.WN5nX-ixWf0

Vice har några bra dokumentärer om bla sexhandeln med barn och människohandel i stora statliga byggprojekt mm.

Kort o gott skitstövlar av rang, jag vet att jag skulle anfalla i blint vansinne om jag såg nån kladda på ett barn eller annan människa.
Citera
2017-03-31, 16:59
  #210
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Kumabjorn
Kakuseizai (覚醒剤) är amfetamin, inte kokain.

Vad jag har förstått så använder de kakuseizai för alla pulverartade droger, vanligtvis kokain, heroin, ameftamin eller MDMA. Jag har varit i kontakt med kakuseizai-langare (tro mig när jag säger att jag gjort allt man kan göra i Japan), och de säger att kokain är vanligast. Importeras från Kina och Nordkorea, Yakuzan har hand om fördelningen.
Citera
2017-03-31, 17:08
  #211
Bannlyst
Jag vill också be om ursäkt för min något cyniska vy av Japan, som många av er säkert tycker jag har. Men få mig inte fel, jag älskar Japan på sitt sätt och kommer ägna stora delar av mitt liv åt landet. Jag läste bara runte lite här på FB och det verkade som att otroligt många har en alldeles för romantiserande bild av Japan, så jag startade tråden, som en slags varning för att inte bli allt för chockerad om saker och ting senare.

Om min bänkdisksrealism-skildring av Japan uppskattas så fortsätter jag gärna dissekera landet i fråga med olika teman i denna tråd.

Skål!
__________________
Senast redigerad av JalleKalleBalle 2017-03-31 kl. 17:13.
Citera
2017-03-31, 19:31
  #212
Medlem
elgecys avatar
Mycket intressant tråd! Vet ni om det finns någon bok (på svenska) som avhandlar japans märkliga kultur på något bra sätt? Skönlitterarärt.
Citera
2017-04-01, 00:47
  #213
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av JalleKalleBalle
Jag vill också be om ursäkt för min något cyniska vy av Japan, som många av er säkert tycker jag har. Men få mig inte fel, jag älskar Japan på sitt sätt och kommer ägna stora delar av mitt liv åt landet. Jag läste bara runte lite här på FB och det verkade som att otroligt många har en alldeles för romantiserande bild av Japan, så jag startade tråden, som en slags varning för att inte bli allt för chockerad om saker och ting senare.

Du har skapat en intressant tråd för dom som inte varit i Japan och de som drömmer att flytta dit.

Jag skulle vilja tillägga att det är svårt att förstå Japan om man inte förstår att det är ett kommunistiskt land som låtsas vara kapitalistiskt. Staten och framförallt Bank of Japan styr allting med järnhand. Karteller, livstidsanställningar och slavliknande förhållanden är sovjetiska konstruktioner som accepterats av japanerna.

Deras boom på 80-talet (och det som fick upp västerlänningars ögon för Japan) var en gigantiskt lånebubbla som tvingades fram av BoJ och som japanerna ännu inte kommit ur. Statsskulden är gigantiskt och bnp/per kapita är låg.

Japanerna har dock accepterat sitt öde utan att klaga allt för mycket och det är inte sovjetiskt dekadens i landet, utan du kan som utlänning åka omkring ganska obehindrat och vara säker på att komma hem igen (Tokyo är en av världens säkraste städer).

Vad man ska satsa på i landet är inte jobb eller att bli "en japan" (lol!!) - utan att finna en japansk fru. Intelligenta och inte alls lika deprimerande som våra krogluder. De som tycker att de är tråkiga fattar ingenting.

Skit i den övriga kulturen för den är inte värd att ödsla någon tid på. Deras religion är obegriplig (i alla fall den shintoistiska delen). Va fan tror de på egentligen?! Deras litteratur och deras kultur är lika obegriplig den. Inte ens datorspelen kan mäta sig med våra västerländska.
Citera
2017-04-01, 02:04
  #214
Medlem
Kumabjorns avatar
Citat:
Ursprungligen postat av elgecy
Mycket intressant tråd! Vet ni om det finns någon bok (på svenska) som avhandlar japans märkliga kultur på något bra sätt? Skönlitterarärt.

Den är inte skönlitterär, men Vägen till Shogun ger den historiska bakgrunden till varför Japan fungerar som det gör.
Citera
2017-04-01, 05:01
  #215
Medlem
cineramas avatar
Jag vill ge min input, jag har läst online om all tjat om hur sexualiserat det är man ser porrreklam på tunnelbanan, man ser överallt, överallt. Men vid mitt första besök till Tokyo var det inte hemskt som jag trodde. Var det överdrivet eller har de fört någon sorts rensninskampanj för att förbättra bilden för turister?

Jo jag vet de har porrtidningar i butiken men det hade Sverige förr i tiden med.

Porrbutiker, men det har Sverige med.

Hosts i Kabukicho.. Det är Kabukicho. haha.

Självklart är det under ytan som det händer, men att det är så visuellt håller jag inte med om.

Eller har det verkligen städats upp?
Citera
2017-04-01, 09:08
  #216
Medlem
Hercules.Segerss avatar
En mycket spännande och intressant tråd. Har inte varit i Japan, men kommer få ärenden dit några gånger de närmaste åren.
Av de skälet googlade jag lite om bostadsmarknaden. Det tycks inte finnas några inskränkningar för utlänningar att äga lägenheter och en hel del överkomligt (under miljonen SEK) på vad som ser ut som pendelavstånd från centrala Tokyo.
Har du några synpunkter på "buy-to-let" för utlänningar?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in