Citat:
Ursprungligen postat av
Hor-Ulla
En hyllning till ABBA, utan att ABBA ville vara på plats och ett gäng diggiloartister som gjorde ett "Så mycket bättre".
Ville man ha det så? Här ska alltså SVT hylla en grupp och dom vill inte ens vara med. Redan där skulle man lagt programmet på hyllan.
De kan ju inte ställa upp bara för att någon gör en hyllningsshow. Det krävs nog mer än så. Vi vet ju inte vad som ligger i pipe line för ABBORNA men jag skulle inte bli förvånad om de kommer på Eurovision. Tveksamt om de kommer sjunga, det tror jag inte men med ABBA vet man aldrig - som Agnetha sa.
Citat:
Ursprungligen postat av
WhenAllLightDies
På sedvanligt svenskt vis så kändes produktionen väldigt tunn.
Varför så många C-kändisar där, var var alla de större namnen, menar Sverige om något land har ju en hel jävla uppsjö av bra röster sedan decennier...och så står Astrid S där....
Zia kändes inte heller rätt där. Och quizen var ett löjligt inlägg.
Hade förväntat mig mer av något som görs på Svt.
Nu ska vi i och för sig vara ödmjuka - SVT får ju bara 9 miljarder om året. [ironi]. Gissar att mångkultur och PK var viktigare för SVT än kvalitet. Jag utgår från att de flesta av artisterna där aldrig eller i nästan aldrig lyssnat på ABBA, Christer Sjögren, Björn Skifs, Tommy Körberg och Lena Philipsson undantaget.
Citat:
Ursprungligen postat av
CalzoneItalia
Varför pratar ingen om den femte Abba medlemmen? Stikkan Andersson utan honom hade det inte blivit någonting. När han sålde låtkatalogen dog ju ABBA. Gruppen splittrades men låtarna levde kvar.
Va, gruppen splittrades aldrig. Var har du fått det ifrån?
Stikkans kontaktnät världen över var helt avgörande och han deltog också i låtskrivandet, men det var väl främst de första åren och verkligen inte på allt. Det var väl dock Benny som ansvarade för slingorna och den absoluta slutprodukten och Björn som främst ansvarade för skrivandet.
Citat:
Ursprungligen postat av
CC
Programmet var pinsamt. "Artister" som sjöng falskt och inte kunde texterna (med några undantag). Tramsigt mellansnack och fånig uppvisning i statistik. Helt ointressant.
Det måste ha känts tragiskt för den kompetenta orkestern och kören att medverka i spektaklet.
Bra att Abba inte var där, så kan programmet förpassas någonstans och aldrig mer visas.
Instämmer. Redan när jag såg reklamen Thank you for the musik anade jag att det skulle bli skit av det. Man undrar verkligen hur orkestern, Kungaparet och ABBA innerst inne kände när de lyssnade på skiten. 50 års jubileum och det här är vad SVT klarar prestera? Lägg ner skiten. Verkligen lägg ner det och starta om allt på nytt igen. Allra översta kravet på kommande SVT-anställda är att man inte någonsin har arbetat på SVT/SR/TV4 tidigare.