Citat:
Ursprungligen postat av
Vadgorvinukorvi
Det är ju det han gör, afs är kassakon och han har nu kört järnet med sin säljturné runt om i landet. Utan medlemmarnas bidrag blir det knapert för honom. Och då är det ju uppenbart att, som avhopparen uttryckte det i slaskmedia, det är ett "arbetsmarknadspolitiskt projekt" för honom. När valrörelsen är över kommer han ha mer tid över för sin familj än någon annan svensk.
Kasselstrand är ingen loser som måste parasitera på politik. Han har först studerat vid handelshögskolan i Göteborg och tagit en master inom samma ämne i Helsingfors.
Han är kvalificerad att få arbeten med en lön på långt över 50 000/mån.
Han har aldrig varit beroende av politiken eller använt den som ett sätt att överleva. Han drivs av ideologi. Han kunde levt ett betydligt bekvämare liv än att exponera sig för hat/hot.