Citat:
Ursprungligen postat av
Disciplina
Det existerar ingen studie som säger att det skulle finnas mer våld i lesbiska relationer. Den studie du refererar till är det inget fel på, men du misstolkar den.
Misstolkningen ligger alltså i att du tar en studie som konstaterar att lesbiska kvinnor utsätts för mer våld i nära relationer, men ignorerar det faktum att en tredjedel av de kvinnor som identifierar sig som lesbiska i själva verket utsatts för våld av en tidigare manlig partner. Vilket hade framgått om du brytt dig om att läsa tråden jag länkade till.
Men som den kvinnohatare du är så är du bara intresserad av att sprida fördomar och hatpropaganda, och du kommer totalt ignorera vad som är sant och inte i din kamp. Jag har allt det här förut, inget nytt under solen. Ät skit och dö.
ok men de där är i såna fall ett allvarligt så kallat metodologiskt fel eftersom ambitionen är att ta reda på förekomsten av "domestic violence" i olika relationer (bi, hetro, homo, flata).
men du hävdar att man missat de och inkluderat våld i från tidigare relationer med män i studien. du får gärna backa upp de påståendet?
men du försätter dej faktiskt genom ditt påstående i en ännu mer problematisk situation då du tydligen accepterar studien: hur kommer de sej att personer som definierar sej som flator varav en tredjedel haft hetrorelationer har fått mer stryk än andra kvinnor i synnerhet när flator slår varandra mycket mindre än vad man gör i hetrorelationer?
den enda förklaringen till detta är att den tredjedel som övergick från hetro till flatrelationer fick extremt mycket stryk i sina hetrorelationer. för att komma fram till slutsats du gör måste nästan varje kvinna som gick från hetro till flata fått stryk i sin relation hetrorelation. jag tror du skälv inser att de inte rimligt.
nu kan jag i och för sej inte ge dej ett konkret räkneexempel för att visa hur mycket stryk den tredjedel som tidigare levde med en man måste ha fått för att de du säger ska gå ihop men om du talar om hur vanligt du anser att våld i flatrelationer är så kan jag göra de

.