Problemet med fusk är lätt åtgärdat om den politiska viljan finns.
Det finns ungefär 20.000 med assistansersättning enligt
Assistanskoll - Statistik om personlig assistans
När får en sådan betydande ersättning från vår gemensamma skattekista så ska det givetvis göras oanmälda kontroller. Det är en rimlig "integritetskränkning" med tanke på ersättningsnivån.
Låt säga att en kontrollant hinner med fyra kontroller om dagen så kommer den göra ungefär 1000 kontroller om året. Dvs om vi hade 40 sådana kontrollanter så skulle varje person med assistansersättning få ett besök i halvåret. Jag skulle tro att kostnaden för de 40 kontrollanterna är väldigt liten i det stora hela.
Och fusket med att anlita släktingar eller andra som egentligen inte jobbar åtgärdas genom att alla som inte är direkt anställda av kommunen i förväg via ett webbaserat system måste skriva in när den jobbar. Så om kontrollanten kommer dit och den som skrivit i att arbetar inte är där så kan assistanssamordnaren förlora sitt tillstånd. Eller polisanmälas i lämpliga fall.