2017-01-22, 13:59
  #13
Medlem
Drozds avatar
Citat:
Ursprungligen postat av midvintermorker
Hennes farmor (Alexina Lins Crêspo de Paula) krigade för Castro. Räcker det som förklaring till varför hon går till angrepp mot Trump? Kvinnan är en tvättäkta kommunist by birth.

"Alexina fez treinamento militar em Cuba, onde aprendeu código Morse e até a usar bazuca."

Fritt översatt: Alexina did military training in Cuba, where she learned Morse code and even used bazooka.

Källa: http://www1.folha.uol.com.br/cotidiano/2013/11/1375698-alexina-lins-crespo-de-paula-1926-2013---amiga-de-che-guevara-e-allende.shtml

Här är en bild när Tildes farmor träffar Mao Zedong:

http://www.mmcbrasil.com.br/site/sites/default/files/imagens/noticias/161213_crespo01.jpg

...och här när hon hänger med Fidel Castro:

http://www.mmcbrasil.com.br/site/sites/default/files/imagens/noticias/161213_crespo03.jpg

Haha, där ser man! Undrar vad röda farmor skulle ha tyckt om att barnbarnet är pinuppa i ett hjärndött pladderprogram i en hyperkommersiell kanal ägd av krigshetsande, nyliberala Bonnier?
Citera
2017-01-22, 14:09
  #14
Medlem
Kaffemedaffes avatar
Finns det någon video på detta? Finns ingen substans alls i tråden. Bara påståenden.
Citera
2017-01-22, 14:14
  #15
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Zaedrews
Såklart hon inte har belägg för det. Frasen kommer väl mer från nu depressionens USA på 30-talet när nu nazisterna inte ens tagit makten i Tyskland. Men det kvittar liksom hon får sina likes för detta och blir hyllad på Stureplan. Man måste vara anti-Trump för att kunna hänga i det coola gänget där i Stockholms innerstad.

Jag skulle gärna se en svensk tidningsrubrik lydande "Sverige först!" Det skulle kännas bra och ge förnyad energi. Just nu vet jag inte var vi placerar oss på världskartan.
Citera
2017-01-22, 14:16
  #16
Medlem
PK-befriads avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ClariNet
Jag skulle gärna se en svensk tidningsrubrik lydande "Sverige först!" Det skulle kännas bra och ge förnyad energi. Just nu vet jag inte var vi placerar oss på världskartan.
Skulle svenska tidningar köra en sådan rubrik så skulle det ackompanjeras av en stor bild med en flinande babbe, bara för att reta skiten ur folk.
Citera
2017-01-22, 14:17
  #17
Medlem
santos_devilles avatar
Om jag förstår det rätt var det en slogan en amerikansk antisemitisk organisation använde under andra världskriget. Organisationen drevs av personer från American Nazi Party (ANP) vilka ville bli allierade med Hitler och inte England och Judarna.


Så historiskt är det ju inte fel, dock tror jag inte Trump är varken nazist eller racist då han är en tvättäkta kapitalist och skiter nog fullständigt i sitt folk
Citera
2017-01-22, 14:18
  #18
Medlem
Lagerthas avatar
Tilde ser bra ut men är dum på gränsen till svagsint. PK-tanter och fjollgubbar med samma begåvningsnivå sitter i sina stugor och nickar till morgonkaffet.

Verkligheten händer nu oavsett vad vinklad media säger. Att en stor del har upptäckt källkritik oroar så klart men hittills har man en tillräckligt stor skara som sväljer allt från media som sanning. Majoriteten av Sveriges befolkning är väldigt mycket dummare än vad folk generellt tror.

Trump kan vara den som vänder på steken och visar vägen.
Tänk något så galet - en ledare som sätter de sina först!!!!
Främmande för oss i Sverige men visst vore det spännande att få uppleva.
Citera
2017-01-22, 14:18
  #19
Medlem
RudyardKiplings avatar
Citat:
Ursprungligen postat av cocinar
håller helt med. hon kunde lika gärna ha jobbat på en veckotidning för äldre kvinnor !

Helst i Chile!

Citat:
Ursprungligen postat av Drozd
Haha, där ser man! Undrar vad röda farmor skulle ha tyckt om att barnbarnet är pinuppa i ett hjärndött pladderprogram i en hyperkommersiell kanal ägd av krigshetsande, nyliberala Bonnier?

När man börjar sätta sig in i historien så inser man att kommunismen och Bonnier har en gemensam nämnare.



Citat:
Ursprungligen postat av PK-befriad
Om det krävs så lite för att bli en Hitler i medias ögon så kanske inte gamle Adolf var så hemsk ändå? Jag menar bortser man från bluffen om tvål, lampskärmar och gaskammare (fake news) så finns det ju inte så värst mycket att klaga på.

Jag har varit väldigt kritisk mot att man dagligen än i dag i TV och i tidningar sprider propaganda om AH, förintelsen och andra världskriget. Men det är kanske något bra. Det liksom pockar och pockar här kom och titta på mig. När man hört alla historier till leda kanske folk till slut börjar fundera; vänta nu, vad var det egentligen som hände? Varför hatade AH just judar? Vad hade de gjort? Plötsligt sipprar ny information genom fasaden och ännu lite och efter ett tag börjar man söka och sedan har man vaknat. Som jag!
Citera
2017-01-22, 14:20
  #20
Medlem
PK-befriads avatar
Citat:
Ursprungligen postat av santos_deville
Om jag förstår det rätt var det en slogan en amerikansk antisemitisk organisation använde under andra världskriget. Organisationen drevs av personer från American Nazi Party (ANP) vilka ville bli allierade med Hitler och inte England och Judarna.


Så historiskt är det ju inte fel, dock tror jag inte Trump är varken nazist eller racist då han är en tvättäkta kapitalist och skiter nog fullständigt i sitt folk
Verkar snarare varit en "nonpartisan" antikrigs-grupp:

"The America First Committee (AFC) was the foremost non-interventionist pressure group against the American entry into World War II. Peaking at 800,000 paid members in 450 chapters, it was one of the largest anti-war organizations in American history.

The AFC was established on September 4, 1940, by Yale Law School student R. Douglas Stuart, Jr. (son of R. Douglas Stuart, co-founder of Quaker Oats), along with other students, including future President Gerald Ford, future Peace Corps director Sargent Shriver, and future U.S. Supreme Court justice Potter Stewart.[3] Future President John F. Kennedy contributed $100, along with a note saying "What you all are doing is vital.""
https://en.wikipedia.org/wiki/America_First_Committee

Att vara anti krig är förstås en hemsk sak enligt alla "liberala" krigshetsare som vill ha ett tredje världskrig mot Ryssland.
__________________
Senast redigerad av PK-befriad 2017-01-22 kl. 14:59.
Citera
2017-01-22, 14:20
  #21
Medlem
dwgs avatar
Har ett kollat på TV4 på några år och lär inte göra det på ett tag hör jag 😂😂

Hur fan kan lilla Sverige grina som horungar mot ett annant lands president.
Deras val deras vilja.
Citera
2017-01-22, 14:31
  #22
Medlem
midvintermorkers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Drozd
Haha, där ser man! Undrar vad röda farmor skulle ha tyckt om att barnbarnet är pinuppa i ett hjärndött pladderprogram i en hyperkommersiell kanal ägd av krigshetsande, nyliberala Bonnier?

TV4 har alltid varit en marxistinfluerad TV-kanal. Anledningen till att de försöker framställa sig själva som liberaler är för att lura till sig fler dumma supportrar. Strategin är att sudda ut skillnaden mellan liberal och socialist genom att engagera dumma ungdomar i kampen för feminismen. Märk väl att nästan samtliga partier i vår riksdag (blåa som röda) ser sig själva som feminister. Alla som är någorlunda pålästa vet dock att feminism inte har någonting med liberalism att göra. Man ser kvinnor som ett kollektiv och talar indirekt om för dem hur svaga och värdelösa de är. Sedan erbjuder man lösningen på problemet. Det enda kvinnorna behöver göra är att lägga sin röst på socialisterna. Fantastisk taktik för att få ett bättre strypgrepp på Sverige!
__________________
Senast redigerad av midvintermorker 2017-01-22 kl. 14:37.
Citera
2017-01-22, 14:31
  #23
Medlem
Kosmos.s avatar
Svensk vänstermedia älskar att hata Trump. Vad är nytt...

Noll självinsikt
Noll folkförankring
Noll koll...
Citera
2017-01-22, 14:36
  #24
Medlem
HBOLLs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Kaliber-Vit
Bonnierägda TV4:s åsikt om amerikanska presidentvalet torde inte vara en nyhet för någon. Men Tilde de Paula tar nog priset när hon i Nyhetsmorgon söndag påstår att President Trump lånat frasen "America first" från nazizzzzzterna.

Det verkar som det inte längre finnas några ambitioner från TV4 att ens försöka dölja sin partiskhet.

Nåja. Har Tilde de Paula belägg för det här påståendet eller har hon ännu en gång gjort sig skyldig till spridandet av falska nyheter? Av vissa källor att döma verkar uttrycket först ha populariserats av Woodrow Wilson.

För övrigt borde hon om någon välkomna amerikansk isolationism - med tanke på att frånvaron av densamma ledde till att hennes familj tvingades fly från Chile?



Hehe vänster media går full retard
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in