Från filmen Strul. Någon som vet i verkligheten vilken grusväg det är som Conny blir jagad av skurkarna xD?
Jag har ingen aning om var grusvägen ligger men jag antar att stupet vid vägkanten är fejkat, troligen så kallad "matte painting". (Numera skulle det säkert ha gjorts digitalt)
Beck - Hämndens pris.
När Gunvald ringer Martin och säger att "Dag Sjöberg, Bengtsson osv" befinner sig på.
Gamla Norrtäljevägen, strax norr om Kårsta.
Har letat lite men kan ej hitta rätt typ av ställe där de backar ut med lastbilen och sedan försöker frita fångarna.
Någon som har koll på om inspelningen skett på en helt annan plats eller kan hitta den?
Vore ju konstigt att filma på en annan plats när de trots allt säger vägar/gator de kör på.
Det finns en film ifrån tidigt 90-talet alternativt 80-talet som är inspelat vid Höga Kusten, Nordingrå, Omne för att vara mer precis. Delar av filmen lär vara inspelad i närområdet också.
Jag vet att filmen har gått på SVT (för länge sedan nu) några gånger genom åren. Kan inte minnas något mer. Antagligen en drama-film.