Citat:
Ursprungligen postat av
AlbertEnben
Joe Biden är klart dement i någon form. Dessutom så blir det värre när han är trött så att att han ska bli en bra president är svårt att tro. Men om man jämför med konkurrenten som också är dement så har Trump också andra mentala defekter så jag tror att Biden är den som är minst dålig om man ser på det hela utifrån hur illa deras huvuden fungerar. Det hela är rätt tragiskt. Att ett land med över 300 miljoner människor inte kan uppbringa några kandidater som inte är senila OCH dementa.
Håller inte riktigt med dig. Rent medicinskt förefaller Bidens demens vara långt mer framskriden. Han vet t.ex. inte hur många barnbarn han har, han kan inte se skillnad på sin fru och sin syster. Han vet ofta inte vilken stad han befinner sig i. Han har svårt att uttala enkla, kortare meningar utan att komma av sig. Han svarar ofta på helt andra frågor än de som ställts till honom osv. Allt detta är karakteristiskt för någon som lider av senildemens.
Trump, däremot, sägs lida av andra mentala åkommor som narcisism och liknande, och det eventellt kopplat till en begynnande form av demens. Det ter sig i uttryck på ett annat sätt.
USA-experten
Ronie Berggren har analyserat just det här med Bidens många klumpiga uttalanden, och fastslår att det senaste om att "inte vara svart" nog tveklöst är det "allvarligaste"
https://nyheteridag.se/biden-i-blasvader-rostar-du-inte-pa-honom-you-aint-black