Citat:
Ursprungligen postat av
Pung
Men varför detta tjat om spelbolagen?
Är det så att folk tror att dessa bolag har någon slags expert-panel som tolkar polls och väger samman dem, och låter tunga statsvetare och beteendeforskare analysera. Och gör egna dyra mätningar.
Allt detta i realtid?
Fatta hur dyrt det skulle vara att låta folk spela på val-utgång. Har ni någonsin själva blivit kontaktade av ett spelbolag som vill göra opinionsundersökning.
SNÄLLA FATTA ATT ODDSEN BARA SPEGLAR HUR FOLK SATSAR. DET ÄR INTE...
JAG REPETERAR INTE...
EN GISSNING AV SPELBOLAGEN.
Oddsen ändras ständigt beroende på hur folk satsar för att spelbolagen ska tjäna pengar oavsett vem som vinner.
Om Trump hade haft 99% i alla mätningar. Men 99% spelare satsade på Clinton. Då skulle ändå Clinton ha skitlåga odds.
För oddsen styrs av hur mycket som spelas på kandidaterna.
När ni ser ändringar i oddsen är det alltså bara en spegling av att folk bettat pengar. Inte att någon hemlig expert-panel suttit samlad och i realtid förutspått något nytt.
Ja och varför har folk bettat?
För att saker har hänt på marknaden.
Betfair är det bästa instrumentet för att se mönster under natten. Där vägs all fakta in. Polls, expertanalyser, gissningar, opinionsundersökningar etc.
Omsättningen är extremt hög på Betfair nu och återigen är inte spelbolagen som sätter odds där utan marknaden.