2016-08-16, 20:28
  #157
Medlem
Kulturmammas avatar
Fina fisken när man skuldsatt sig med 3 miljoner, och ser att det i granndörren flyttar in en pajasare som inte betalar en krona. Dessutom är man med och betalar pajsarens hyra.
Citera
2016-08-16, 20:29
  #158
Medlem
Luxuss avatar
Det påstods tidigare i tråden att föreningen inte kunde "vräka" en boende om det e kommunen som äger bostadsrätten.. Det har jag mycket svårt att trooch hittar inget undantag i lagen
Citera
2016-08-16, 20:31
  #159
Medlem
Tänk om banker och stat samarbetat i alla år för att skuldsätta Svensson långt upp över öronen för att sedan tvångsinlösa deras dyra boenden. Dessa BRF som en gång i tiden tillhörde kommunerna och som såldes ut för ge kommunerna bättre ekonomi. Är cirkeln sluten?

Expropriation kommer att ske när kommunernas redan överbelastade ekonomi blir sämre - det kan ni vara säkra på. Så länge det kommer "nyadel" hit så kommer detta vara ett faktum.
Citera
2016-08-16, 20:34
  #160
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Vintergrisen
Ja, jag förstår inte riktigt hur det här skulle kunna innebära något slags problem. De enda som skulle kunna vara missnöjda är väl de där "inavlade bönderna" (som man hör talas om ibland) och de bor väl knappast i bostadsrätter? Resterande befolkning måste ju vara lyrisk. Här får man ett ypperlig tillfälle att närmare bekanta sig med en massa spännande människor och äntligen visa sin godhet på andra sätt än genom "likes" och "retweets".

Inavlade bönder är bara ett extremt dåligt genomtänkt invektiv från smutsvänstern. De som hyser dessa åsikter är de som saknar kontakt med det multikulturella Sverige.
__________________
Senast redigerad av Cuneiforme 2016-08-16 kl. 20:50.
Citera
2016-08-16, 20:36
  #161
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Grasstomouth
Jag skulle garanterat gjort det. Jag hatar inte mina grannar och förutsätter att de skulle gjort liknande för mig.

Jag ska köpa nytt nu i jul så vi får se om kommunen försöker köpa min gamla. Isåfall ska du få bildbevis på när jag nekar äcklen.

Allt handlar inte om pengar din giriga skithög.



Varför skulle inte någon ta 100k extra från kommunen när de inte behöver bo kvar längre? Man kanske vill ge grannarna en liten avskedspresent? Speciellt om man vet att de är Miljöpartister och vänster...
Citera
2016-08-16, 20:36
  #162
Medlem
Vintergrisens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Rickardrattradig
Och då skulle en brf alltså vara tvingad att tillåta uthyrning i andra hand i strid mot stadgar (och lag)!?! Att kommunen får köpa en bostadsrätt som dess företrädare och ev. anställda ska bo i är en sak, andrahandsuthyrning nåt helt annat.

Tror att en BRF skulle få vissa problem med att hindra kommunen från att hyra ut sina nyinköpta lägenheter i andra hand. Lagen säger följande i 7 kap. 11 §:

Citat:
Vägrar styrelsen att ge sitt samtycke till en andrahandsupplåtelse får bostadsrättshavaren ändå upplåta sin lägenhet i andra hand, om hyresnämnden lämnar tillstånd till upplåtelsen. Tillstånd ska lämnas, om bostadsrättshavaren har skäl för upplåtelsen och föreningen inte har någon befogad anledning att vägra samtycke. Tillståndet ska begränsas till viss tid.
I fråga om en bostadslägenhet som innehas av en juridisk person krävs det för tillstånd endast att föreningen inte har någon befogad anledning att vägra samtycke. Tillståndet kan begränsas till viss tid.
Ett tillstånd till andrahandsupplåtelse kan förenas med villkor. Lag (2014:319).

Frågan här blir alltså vad som kan ses som en "befogad anledning" att vägra.
Citera
2016-08-16, 20:46
  #163
Medlem
PlutoJs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Vintergrisen
Tror att en BRF skulle få vissa problem med att hindra kommunen från att hyra ut sina nyinköpta lägenheter i andra hand. Lagen säger följande i 7 kap. 11 §:



Frågan här blir alltså vad som kan ses som en "befogad anledning" att vägra.
Och gissa vilka som avgör vad som är befogat eller ej om det blir en tvist...?

(Jo, Hyresnämnden, statligt alltså.)
__________________
Senast redigerad av PlutoJ 2016-08-16 kl. 20:50.
Citera
2016-08-16, 20:51
  #164
Medlem
Zaedrewss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Zilvio
Bortsett från att det är helt åt helvete att kommuner kör bostadsrätter blir det ännu oroligare och dominoartat på bostadsmarknaden. Initialt borde stora köp driva priserna uppåt men sedan i de områden är många nyanlända flyttar in så riskerar väl värdet på bostäderna att sjunka rejält.

Iden att låta socialbidragstagare bo i bostadsrättsområden är ett grovt feltänk. För den som sätt hur en tvättstuga ser ut i ett halvsunkigt hyreshus jämfört med hur det ser ut i en normal bostadsrättsförening måste det vara uppenbart att folk som äger sin bostad i allmänhet är mer rädda om sitt hus och sin närmiljö jämfört med folk som bara hyr den och kanske inte ens betalar hyran själva.

Japp jo det kommer bli andra smällen. Folk som liksom sparat ihop tagit lån och köpt nu en bostadsrätt ett fint mråde. Sedan blir det bidragsområde. Värdet kommer ju liksom störtdöka i dessa områden men då folk som förlorar stora pengar...

Att vi sedan kommer få ännu fler svenskar som inte kommer kunna hitta något eget boende är väl bara en bisak sett till den ekonomiska bostadssmällen som lär komma som ett brev på posten.
Citera
2016-08-16, 20:56
  #165
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Luxus
Kap 7
8 § Bostadsrättshavaren får inte inrymma utomstående personer i lägenheten, om det kan medföra men för föreningen eller någon annan medlem i föreningen.


Det går väl förfan att hävda att det KAN innebära ekonomisk förlust för förening/medlem om det inryms asylflyktingar? Jag trodde inte att en lag fick vara motsägelsefull?



Edit: å var hittades stöd att säljaren inte fick sälja till nån annan än kommunen om den vinner?? Står självklart säljaren fritt att sälja till vem han eller hon vill oavsett om kommunen erbjuder mer.

https://sv.wikipedia.org/wiki/Tv%C3%A5ngsk%C3%B6p

"Svenska kommuner hade till 2010 förköpsrätt vilket innebär att de har rätt att vid försäljning gå in som köpare med förtur."

Det är korrekt. Lagen kan dock ändras så det gäller att punktbevaka samtliga motioner i riksdagen som gäller invandring eller fastigheter.
Citera
2016-08-16, 20:58
  #166
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Vintergrisen
Tror att en BRF skulle få vissa problem med att hindra kommunen från att hyra ut sina nyinköpta lägenheter i andra hand. Lagen säger följande i 7 kap. 11 §:



Frågan här blir alltså vad som kan ses som en "befogad anledning" att vägra.

Rätt. Det blir till att formulera nåra smarta anledningar i stadgarna alltså.
Citera
2016-08-16, 21:00
  #167
Medlem
Vart skall dom flytta? Finns väl ingenstans att flytta. Det var ju ett inslag på radio om en familj som flyttade till Vingåker för att de skulle få en trygg miljö.

Nu hade de tuttat eld på åtta bilar där de bodde.
Citera
2016-08-16, 21:22
  #168
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Drozd
Sedan i mars i år är alla kommuner skyldiga att ta emot flyktingar. Detta i kombination med den akuta bristen på hyresrätter tvingar kommunerna att köpa bostadsrätter till de nyanlända.

Några axplock:
I Göteborg har man redan köpt 100 br (men planerar att köpa upp till 1.000 st). Malmö har redan tidigare i år köpt 20 lägenheter och planerar att köpa ytterligare 56 i höst. Täby hade 110 bostadsrätter sedan innan och har under våren köpt ytterligare en handfull. Vallentuna har som mål att köpa 20 bostadsrätter (man har redan köpt 17 br för sammanlagt 33 miljoner kronor). På Värmdö ska 20 bostadsrätter handlas upp i samma förening i Gustavsberg. O.s.v., o.s.v...

http://www.svd.se/fler-bostadskop-planeras-for-att-klara-situationen/om/flyktingarna-och-bostadsbristen




http://www.svd.se/akut-bostadsbrist-tvingar-kommuner-kopa-boratter/om/flyktingarna-och-bostadsbristen

I praktiken finansierar alltså bostadsrättsägarna via skattsedeln kommunens bostadsköp som riskerar att sänka värdet rejält på bostaden.

Synpunkter på detta, är br-föreningarnas oro befogad?
Vore fint med några kommunalpampar som sket i 7-klöverns skitlag om bostäder till babbarna. Rigga upp lite tältläger istället☺
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in