2016-08-22, 16:14
  #253
Medlem
Jag har inte läst hela tråden, men läst på aftonbladet och sett på tv osv om detta. Tycker det är fruktansvärt det som hände. Men tycker även att det är en 17-åring som misstänks att ha dödat. Det är ju för f*n också fruktansvärt!! Ett barn i mina ögon, har söner som varit i den åldern och hade mina barn gjort något sånt då vet jag inte vad jag skulle gjort! Vart finns de vuxna?? Vart finns den trygga värld för våra barn?
Citera
2016-08-26, 09:30
  #254
Medlem
spoilers avatar
"Den 17-åring som på sannolika skäl sitter häktad, misstänkt för mordet på en hemlös man, får stanna i häktet. Ännu så länge på obestämd tid.

På torsdagen begärde åklagare Malin Paulsson förlängd åtalstid vilket också beviljades. Den här gången till den 9 september. Av allt att döma kan åtalstiden komma att förlängas ytterligare."

http://www.nsk.se/2016/08/26/mordmisstankt-fortsatt-haktad/
Citera
2016-09-07, 11:00
  #255
Medlem
filmfreaks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av anonn
Angola var ju en portugisisk koloni. Han är av utseendet att döma av mestadels eller enbart portugisisk bakgrund.
Korrekt. Lite OT men det portugisiska kolonialväldet var betydligt mer integrerat med en rörlig befolkning. Så det finns förutom alla tänkbara blandade etniska ursprung från exempelvis Macau (numera del av Kina), Goa (numera del av Indien), Mocambique (numera självständigt) även "vita" angolaner eller "indiska" portugiser. Pappan skulle utan vidare kunna vara av portugisiskt-indiskt "etniskt" ursprung men född och uppvuxen i Angola.

Hoppas detta kan bidra till lite klarhet i tråden för dem som ser hudfärg och etnicitet som en viktig faktor i detta tragiska mord.
Citera
2016-09-10, 16:42
  #256
Medlem
spoilers avatar
"Under fredagen förlängde Hässleholms tingsrätt tiden åklagare Malin Paulsson har på sig att väcka åtal mot 17-åringen. Han medgav utan häktningsförhandling att stanna kvar ytterligare två veckor i häktet."

http://www.kristianstadsbladet.se/hassleholm/17-aring-blir-fortsatt-kvar-i-haktet/
Citera
2016-09-17, 22:30
  #257
Medlem
spoilers avatar
"17-åringen som misstänks för mordet på en hemlös man i Hässleholm har nu suttit häktad i en månad. Ännu har inget åtal väckts.
Samtidigt har 17-åringen, på begäran av sina föräldrar, bytt advokat. De säger sig inte ha förtroende för den tidigare."

http://www.svt.se/nyheter/lokalt/skane/mordutredning-mot-17-aring-drar-ut-pa-tiden
Citera
2016-09-25, 08:40
  #258
Medlem
bscs avatar
http://www.kristianstadsbladet.se/hassleholm/mordatal-drojer-tva-veckor-till/
Citera
2016-10-07, 23:45
  #259
Medlem
bscs avatar
Fortsatt häktning http://www.nsk.se/2016/10/07/mordmisstankt-17-aring-fortsatt-haktad-2/
Citera
2016-10-08, 17:08
  #260
Medlem
Citat:
Den hemlöse man som hittades mördad i augusti är kremerad och ska begravas i Tyskland.
Det berättar Ingela Hansson, ordförande i hemlösas förening.

Ingela Hansson träffade under torsdagen mannens morbror och syster som känner en stor och djup tacksamhet över att hela Hässleholm verkar ha slutit upp för den mördade mannen. De var imponerade och tacksamma över manifestation mot våld som ägde rum efter att det fruktansvärda dådet hade blivit känt.

Citat:
De anhöriga till mannen berättade att det blir en mindre begravning för bara familjen. Det är planerat att man bland annat ska spela upp videoklippet där Jenny Liljenberg sjunger ”Älska mig för den jag är”.

http://www.nsk.se/2016/10/08/hemlose-mannen-begravs-i-tyskland/
Citera
2016-11-11, 10:56
  #261
Medlem
LanthandelRecordss avatar
Ingen som något nytt som hänt kring det hela?
Citera
2016-12-16, 20:07
  #262
Medlem
Sunsets avatar
Citat:
Ursprungligen postat av LanthandelRecords
Ingen som något nytt som hänt kring det hela?

Länge sen man hörde något om detta, men de sa precis på de Lokala nyheterna att han omhäktades idag.
Citera
2016-12-27, 09:37
  #263
Medlem
Vad var motivet?

Jag är förvånad att man lyckats hålla en 17-åring häktad såhär länge utan ett enda litet gnäll i media.
Allvaret i brottet kanske är ännu större än vad som framkommit?
__________________
Senast redigerad av Foolson 2016-12-27 kl. 09:47.
Citera
2016-12-29, 11:27
  #264
Medlem
Framställan om förlängd åtalstid B_851-16
https://minfil.org/P361r8b2bd/H_ssleholms_TR_B_851-16_Aktbil_49.pdf
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in