Jag tror att Jimmie, precis som han gjorde i sitt
vårtal, med anledning av andra partiers svängning i invandringsfrågan kommer ta tillfället i akt och påpeka att SD var det parti som först förutspådde vilken påfrestning det höga flyktingmottagandet skulle medföra.
Vidare hoppas jag att Åkesson framhåller de uppseendeväckande prioriteringar regeringen presenterade i sin
vårbudget där bland annat följande framgår:
- Migrationsverket som myndighet är nu större än hela Försvarsmakten.
- Kostnaderna för utgiftsområdena Migration och Jämställdhet och nyanlända invandrares etablering är nu större än statens samlade kostnader för hälsovård, sjukvård och social omsorg.
Åkesson har tidigare kallat regeringens budget "en invandringsnota".
Jag hoppas han fortsätter på det spåret och påpekar vilka viktiga samhällsinvesteringar som uteblir när skattebetalarnas pengar slukas av invandringskostnaderna, samt vilken humanitär nytta pengarna hade gjort om de lades på hjälp i närområdet istället.