Lider med dig ! Faan vilken jobbig sits
hon satte dig i genom att berätta detta nu, 14år senare. Hur fan! tänkte hon, har hon ofta otur när hon tänker ?
Har ingen lösning men delar gärna med mig av mina tankar när jag läser vad du berättar. Lever själv inte i förhållande just nu sen x antal år, har dock blivit bedragen flertal ggr.
I detta fallet är det definitivt så att man går efter principen, "det du inte vet, har du inte ont av", men hon kunde inte hålla sig. Vill hon förstöra undrar jag då, har hon tröttnat och vill driva dig till att lämna henne för att själv slippa vara den som tar steget, "får skulden".
Det var längesen det hände och är på sätt och vis preskriberat,
om hon nu bara hade hållt tyst. På sätt och vis tycker jag att hon ljugit för dig varje dag under 14år genom att inte berätta, även om du inte ställt frågan. Man går liksom inte runt och ställer den frågan i tid och otid, "- Har du varit otrogen? ", "-Har du legat med nån av mina vänner under de 17 år vi varit ihop?" "- Är det nåt du borde berätta?"
Jag tycker att många kvinnor jag stöter på, inte bara partners alltså, berättar helt onödig info för mig, som definitivt faller inom kategorin, "det jag inte vet, har jag inte ont av". Detta skapar funderingar och ibland misstankar som annars inte hade funnits eller iallafall hade varit lättare att slå bort och avfärda. Istället finns risken till svartsjuka, som tjejer ofta klandrar killar för att ha och säger sig inte stå ut med.
"-Nä men berätta då inte för mig, om jag inte ställer frågan!", tycker jag! Att det ska vara så svårt att fatta det

. Jag vill inte veta allt dem gjort någonsin i sitt liv, med vem eller vilka, om det verkligen inte är nödvändigt. Ärlighet kallar en del det, ja visst det är det, men till vilken nytta ? Undvik hellre bara lögner och att gå bakom ryggen på mig så är jag nöjd.
Är man lite smart och ödmjuk berättar man sanningen, så mkt som krävs och utelämnar onödiga detaljer.
Ge detta tid innan du bestämmer dig, 17år är lång tid och ni har säkert haft många lyckliga stunder ihop, och ni har ju skapat fyra st barn ihop

Gå till familjerådgivning ihop, du ensam eller skaffa dig/er en samtalskontakt som kan hjälpa dig bearbeta detta.
Edit : Strunt i det med hämnd. Däremot kan du gott meddela din fd vän att du numer vet vad han gjort mot dig, och skall få bara med sig den vetskapen och skammen resten av sitt liv

Gör dock ingen stor sak av det, meddela honom och bryt sen kontakten igen. Så kan han få sitta hemma på sin kammare och ransaka sig själv. Kanske kan skapa nån form av lugn inom dig och kännas som att du får lite upprättelse