Intressant. Efter lite dubbelkoll i tråden m.m.
Terroristerna (som det skulle klassas som idag) dömdes för:
https://en.wikipedia.org/wiki/1985_Copenhagen_bombings
Två av dem Talb och Imandi dömdes för mord och två stycken Moghrabibröder för medhjälp.
-Familjen Talb/Mogrami bor kvar i Uppsala, liksom terroristen (som numera heter Moh*med *d*m Moghr*bi). Barnbarnet (?) till terroristen, som tråden startar med, har utvandrat liksom en av sönerna. En annan av sönerna är för övrigt utpekad som "boss i undre världen" av media.
Ytterligare en Moghrabi som gjort avtryck är en kvinna som tidigare var talesperson för "Gottsundamammorna". Gottsundamammorna som inledningsvis hyllades men sedan blev det känt att det såldes narkotika i deras lokaler och kriminella brukade gömma sig där valde de att lägga ned verksamheten. Hon har även koppling till en av de kända kidnappningarna som genomförts i Uppsala.
Vilken meritlista ändå. Undrar om de är stolta?
- Även Terroristen Marten Imandi bor i Uppsala (men men nytt namn C*n**n M*rten Deim*ndi).
Han är nog mest känd dock för att ha varit Ioan Ursuts stridsparkamrat vid en spektakulär rymning från Kumla 1991.
Nästan så detta förtjänar en egen tråd. Framförallt Talb/Moghrabiklanen och vad de hittat på
Kuriosa i sammanhanget. Slant på tangentbordet till Grävlingsvägen 21 Uppsala istället för 23 (där familjen Talb tidigare bodde). Där visade sig bo en annan kändis, dock inte en kriminell sådan